0 km araç satışlarına inceleme

0 km araç satışlarına inceleme
Hazine ve Maliye Bakanlığı '0 km' araç satışlarına yönelik inceleme başlattı. İnceleme sonucunda araç satışlarında usulsüzlük tespit edilmesi halinde inceleme kapsamındaki bayi ve distribütörlere cezai işlem uygulanacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2022 Eylül ayından bu yana satılan 260 bin 0 km araca yönelik inceleme başlattı. Edinilen bilgiye göre bu kapsamda 13 distribütör ve 257 bayiden satış sürecine ilişkin bilgi ve belge talep edildi.
Liste fiyatları üzerindeki ödemeler ve tahsilat yöntemi mercek altına alındı.

Ayrıca inceleme kapsamında sadece satıcılara değil, alıcılara da ulaşılarak araçlar ve aksesuarları için elden ödeme yapıp yapmadıkları soruldu.

CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK
Liste fiyatı üzerinde talep edilen ücretlerin 'vergi kaçakçılığı' olarak değerlendirileceği kaydedilirken, inceleme sonucunda araç satışlarında usulsüzlük tespit edilmesi halinde söz konusu bayi ve distribütörlere cezai işlem uygulanacak.

'İNCELEMENİN BAŞLATILMASINDAN MEMNUNUZ'
Söz konusu incelemeyi Habertürk TV'ye değerlendiren Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt "İddia edilen husus bazı bayilerin otomobili liste fiyatından satmak yerine, bir miktar daha açıktan tahsilat yaptığı. Bu incelemenin başlatılmasından dolayı memnunuz. Çünkü bu iddialar bizim de duyduğumuz iddialar. Hiç olmazsa bu incelemenin sonucunda varsa bu uygulamalar, bunların tespit edilip gerekli yaptırımların uygulanmasını çok yerinde ve doğru bir karar olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE