23 Nisan,Milli İrade'nin tüm dünyaya ilan edildiği gün

23 Nisan,Milli İrade'nin tüm dünyaya ilan edildiği gün

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk ulusal bayramı olma özelliğini taşıyan bu bayram, Türkiye'de 1921'den itibaren "23 Nisan Millî Bayramı" adıyla kutlanmaya başlanmıştır.

Yarın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanacak. Yurdun dört bir yanında törenler düzenlenecek ve 23 Nisan’ın anlam ve önemini belirtecek konuşmalar yapılacak. 23 Nisan, Türkiye'de 1921'den itibaren "23 Nisan Millî Bayramı" adıyla kutlanmaya başlanmıştır. İlk başta yasal adı "Çocuk Bayramı" olmasa da, daha sonra çocuklara neşeli bir gün geçirtme ve Himaye-i Etfal Cemiyeti'ne gelir yaratma amacıyla 1927'den itibaren çocuk bayramı olarak kutlanmıştır.

BU SENE (2024) 23 NİSAN'IN KAÇINCI YILI?

2024 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 104. yıl dönümünü kutluyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 104. yıl dönümü kutlamaları tüm yurtta başladı. TÜRK Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi 'Türk Yıldızları', 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında 23 Nisan Salı günü saat 16.00'da Konyaaltı Sahili semalarında gösteri yapacak.Türk Silahlı Kuvvetleri akrobasi timi 'Türk Yıldızları', Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Antalya'ya geliyor. Türk Yıldızları, 23 Nisan Salı günü saat 16.00'da Konyaaltı Sahili semalarında nefes kesen bir gösteri yapacak. Adrenalin dolu gösterisiyle izleyenlere görsel bir şölen sunacak Türk Yıldızları, Antalyalılara 23 Nisan coşkusunu yaşatacak. Kutlamalar kapsamında TCG Çanakkale Denizaltısı Antalya Askeri Limanında 23 Nisan 10.00 – 17.00 saatleri arasında halkın ziyaretine açılacak.

23 Nisan Şiirleri 2 kıtalık, 4 kıtalık, kısa ve uzun seçeneklerle, bahar aylarının en değerli gününde etkinliklerin önemli parçası olacak. Günün anlam ve önemini hissettirecek olan birbirinden anlamlı 23 Nisan şiirleri kısa ve en anlamlı seçenekleri ile günün en önemli kriteri olacak. İlkokul ve ortaokul öğrencileri başta olmak üzere okul öncesi etkinliklerde de kullanılacak olan 23 Nisan şiirler kısa ve uzun seçenekleri ile ön planda olacak.İş dünyası temsilcileri ve siyasetçiler yayınladıkları mesajlarla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.

Türk iş dünyası ve siyasetçiler yayımladıkları mesajlarla Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 104'üncü kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken: 23 Nisan, milli iradenin tüm dünyaya ilan edildiği gündür
"Çocuklarımız, ulusal egemenliğimizi nesilden nesle aktararak sürdürecek ve istikbalimizin teminatı olacaktır. Bizlere emanet edilen bu güzel ülkeyi daha yaşanabilir kılmak ve daha güzel yarınlara taşımak için çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmeli, onların geleceklerini aydınlık kılmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle sevgili çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı ve TBMM'nin açılışının 104. yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyorum. İstiklal Harbi'mizin Başkomutanı, Cumhuriyet'imizin kurucusu ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum."

 KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Erol Diren: Geleceğimizi çocuklarımızla inşa edeceğiz
" Millet iradesi ve egemenliğinin üzerinde hiçbir gücün olmadığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin işte bu günde yapılan açılışıyla kayıtlara geçmiştir. Bu bakımdan 23 Nisan demek; bağımsızlık ve egemenlik demek, 23 Nisan demek; millet ve halk iradesi demek, Büyük Millet Meclisi demek; Türkiye Cumhuriyeti demektir. 23 Nisan Çocuk Bayramı bizim için geleceğe dönük yüzleri de ifade eder. Bu bayram, geleceğimize dair güçlü bir teminat ve yine geleceğimize duyduğumuz güvenin de bir eseridir. Çünkü biz yarınlarımızı, çocuklarımızla ve gençlerimizle inşa ediyoruz.

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli: Çocuklarımıza güçlü bir Türkiye bırakma ümidi taşıyorum
Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 104’üncü kuruluş yıldönümü. Bugün, dünya üzerinde çocuklara armağan edilmiş tek bayram. Bugün, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vurguladığı gibi, “Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa kazanılan zaferler kalıcı olmaz” sözlerinin önemini bir kez daha kavradığımız günlerden geçiyoruz. Bu nedenle, tıpkı ilk Meclis’in sorumluluk ve cesareti ile ekonomik sorunlarımızın üstesinden gelmek için tarihi bir seferberliğe imza atmalıyız. 100 yılı geride bırakan Cumhuriyetimize yakışan budur. Bu hislerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor; gelecek nesillere daha güçlü bir Türkiye bırakabilmenin inanç ve ümidini taşıyorum.

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği BAŞKANI Mehmet Çikmaz: Cumhuriyet tarihimizin dönüm noktası
Millet iradesinin ve egemenliğinin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşku ile kutlamanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak armağan etmesi, geleceğimizin teminatı olan çocuklara duyduğu güvenin göstergesidir.
Çocuklarımızın Atatürk'ün kendilerine duyduğu güveni boşa çıkartmayarak, gelecekte ülkemizin her alanda dünyanın en güçlü ülkeleri arasında yer alacaklarına olan inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle TBMM'nin kuruluşunun yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşkuyla kutluyor, başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE