7 Başlıkta geride kalan hafta neler oldu

7 Başlıkta geride kalan hafta neler oldu
Küresel piyasalar Çin'de salgın önlemlerindeki gevşeme kararlarını ve enflasyon verilerini izlerken, yurt içi piyasalar geride bıraktığımız hafta enflasyon ve asgari ücret gelişmelerini takip etti.

Yurt içi piyasalarda geçen hafta en önemli gündem maddeleri enflasyon verileri, asgari ücret görüşmeleri ve Boğazlar'ın girişinde bekleyen Rus ve Kazak petrolü taşıyan gemilerle ilgili gelişmeler oldu.

Küresel piyasalar ise başta ABD üretici enflasyonu olmak üzere farklı enflasyon verilerini, Çin'deki salgın önlemlerindeki gevşeme kararlarını ve finansın tepe isimlerinden gelen uyarıları izledi.

1- Enflasyonda 1,5 yıl sonra ilk yavaşlama
Kasım'da yıllık enflasyon 1,5 yılın ardından ilk kez yavaşladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Kasım'da yıllık enflasyon yüzde 84,39 oldu. Aylık olarak artış yüzde 2,88 düzeyinde gerçekleşti. Böylelikle aylıkta artış serisi 47. aya yükseldi. Kasım ayında enerji grubunun etkisiyle üretici enflasyonunda ise çok daha hızlı bir toparlanma izlendi. Ekim'de aylık yüzde 7,83 olan üretici enflasyonu Kasım'da yüzde 0,74 olarak kaydedildi.

2- Asgari ücret maratonunda ilk görüşme
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan asgari ücret çalışmasına göre, işçilerin asgari ücret beklentisi 7 bin 500 TL, işverenlerin asgari ücret beklentisi de 7 bin TL oldu.3- Boğazlar'ın girişinde petrol tankerleri trafiği
Batılı ülkelerin Rusya'nın petrol ihracına getirdiği yeni kısıtlamaların ardından Boğazlar'dan geçiş için bekleyen tankerlerin sayısı arttı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Boğaz girişinde bekleyen Kazak petrolü taşıyan gemilerin Rus petrolüne yönelik yaptırımlara dahil olmadığı konusuna açıklık getirdiklerini söyledi.

4- Çin Kovid-19 kısıtlamalarında yeni yaklaşımını açıkladı
Çin, Kovid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin yeni bir işareti olarak evde karantinaya izin verileceğini duyurdu. Ülkede günlük hayatın parçası haline gelen, sağlık kodu ve test sonucu gösterme zorunluluğu da kaldırılacak.

5- ABD'de üretici fiyatları Kasım'da tahminleri aştı
ABD'de üretici fiyat endeksi (ÜFE) Kasım ayında tahminleri aştı. Bu durum Fed'in faiz artışlarının 2023'te sürebileceği sinyalini verdi.

6- Finansın tepe isimlerinden uyarılar
Yatırım bankalarının tepe isimleri, 2023 yılında ABD ekonomisinin resesyona girmesinin mümkün olduğu ve finans sektöründe işten çıkarmalar olabileceği konusunda uyardı.

7- Putin: Nükleer savaş riski artıyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çarşamba günü yaptığı açıklamada nükleer savaş riskinin arttığı uyarısında bulundu.


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE