AB Komisyonu, Meta'ya karşı geniş çaplı soruşturma başlattı

AB Komisyonu, Meta'ya karşı geniş çaplı soruşturma başlattı


Meta'ya karşı Avrupa Birliği tarafından, çocuk güvenliği riskleri nedeniyle bloğun katı çevrimiçi içerik yasasını ihlal ettiği iddiasıyla büyük bir soruşturma başlatıldı.


AB Komisyonu yaptığı açıklamada, sosyal medya devinin Facebook ve Instagram platformlarının "çocuklarda davranışsal bağımlılıkları teşvik edip etmediğini ve sözde 'tavşan deliği etkileri' yaratıp yaratmadığını" araştırdığını söyledi.

Komisyon, Meta'nın platformlarındaki yaş doğrulamalarının yanı sıra şirketin öneri algoritmalarıyla bağlantılı gizlilik risklerinden endişe duyduğunu da sözlerine ekledi.

Bir Meta sözcüsü CNBC'ye yaptığı açıklamada, "Gençlerin güvenli, yaşlarına uygun çevrimiçi deneyimler yaşamalarını istiyoruz ve onları korumak için tasarlanmış 50'den fazla araç ve politika geliştirmek için on yıl harcadık. Bu, tüm sektörün karşı karşıya olduğu bir zorluktur ve çalışmalarımızın ayrıntılarını Avrupa Komisyonu ile paylaşmak için sabırsızlanıyoruz" dedi.

Komisyon, soruşturma başlatma kararının Meta tarafından Eylül 2023'te sunulan risk değerlendirme raporunun ön analizinden kaynaklandığını belirtti.

AB'nin iç pazardan sorumlu komisyon üyesi Thierry Breton yaptığı açıklamada, düzenleyici kurumun "Meta'nın platformlarındaki genç Avrupalıların fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerindeki olumsuz etki risklerini azaltmak için DSA yükümlülüklerine uyma konusunda yeterince çaba gösterdiğine ikna olmadığını" söyledi.

AB, Meta'nın çocuk koruma tedbirleri konusunda "öncelikli olarak" derinlemesine bir soruşturma yürüteceğini açıkladı. Blok, bilgi talepleri, mülakatlar veya teftişler yoluyla kanıt toplamaya devam edebilir.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE