ABD borsaları günü karışık seyirle kapattı

ABD borsaları günü karışık seyirle kapattı
New York borsası, haftanın ilk işlem gününü karışık seyirle tamamladı.
New York borsası kapanışında, Dow Jones endeksi 260 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,76 artarak 34.869,63 puana çıktı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,23 artışla 4.468,73 puana yükselirken, Nasdaq endeksi yüzde 0,07 azalışla 15.105,6 puana geriledi.

Yeni haftanın ilk işlem gününe yükselişle başlayan endeksler, gün içerisinde karışık bir seyir izledi.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınında Delta varyantına ilişkin devam eden endişeler ve para politikasına dair belirsizlikler endekslerdeki karışık seyirde etkili oldu.

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi, Amerikalı tüketicilerin kısa ve orta vadeli enflasyon beklentilerinin ağustosta tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını bildirdi.

New York Fed'in ağustos ayına ait Tüketici Beklentileri Anketi'nin sonuçlarına göre, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentileri ağustosta 0,3 puan artışla yüzde 5,2'ye yükselerek zirve yaptı. Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentileri de aynı dönemde 0,3 puan artarak yüzde 4 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Analistler, ABD'de yarın açıklanacak enflasyon verisinin yatırımcıların odağında olduğunu belirtti.

ABD federal hükümetinin bütçe açığı ise ağustosta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 15 azalarak 171 milyar dolara geriledi.
Öte yandan, ABD Temsilciler Meclisinin önde gelen Demokrat üyelerinin en yüksek kurumlar vergisi oranını yüzde 21'den 26,5'e yükseltmeyi hedeflediği bildirildi. ABD Başkanı Joe Biden, 2017'de yüzde 35'ten yüzde 21'e düşürülen kurumlar vergisi oranının yüzde 28'e çıkarılmasını önermişti.

Temsilciler Meclisinin yeni gelir kanunlarının çıkarılması sürecinde yetkili komitesinin, 3,5 trilyon dolarlık yatırım planının parçası olarak söz konusu değişikliği öngören düzenlemeleri salı ve çarşamba günü düzenlenecek oturumlarda değerlendirmesi bekleniyor.


''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

0 Yorum

YORUM EKLE