ABD'den Türkiye'ye Rus petrolü çağrısı: Ek kontrollere gerek yok

ABD'den Türkiye'ye Rus petrolü çağrısı: Ek kontrollere gerek yok
ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Türkiye'nin petrol tankerlerine ek kontroller yapılmasına gerek olmadığını belirtti.

Bir süredir Boğazlar etrafında Rus ve Kazak petrolü taşıyan tankerlerin sigorta yükümlülüklerine yönelik talepler nedeniyle beklediği görülüyordu. Kazak tarafı bekleme sürelerinin normal olduğunu belirtirken, Ruslar endişeli olduklarını söylemişti.
ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Çarşamba günü Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'a Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulamasının Türk sularından geçen gemilere ek kontroller yapılmasını gerekli kılmadığını söyledi.

Açıklama ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapıldı.

Türkiye ay başından bu yana boğazlardan geçecek ham petrol gemilerinden, geminin mali mesuliyet sigortasının her geçiş için geçerli olduğunu gösteren bir mektup istiyor.

Bu yeni zorunluluk nedeniyle boğazlardan geçiş için bekleyen tanker sayısı ve geçiş için bekleme süresi artmaya başlamıştı.
Kazakistan 'bekleme süresi normal' derken Rusya endişeli
Son günlerde Rus petrolüne getirilen yeni yaptırımların sigortaları kapsamasıyla Türkiye'nin Rus petrolü taşıyan gemilerden özel mektuplar istemesi Boğaz yakınında tankerlerin yığılmasına yol açmıştı.

Kazakistan Enerji Bakanlığı, İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemilerin bekleme sürelerinin altı gün olduğunu bildirdi. Bakanlıktan e-postayla yapılan açıklamada, “Bu, kış sezonu için normal bir bekleme süresi, geçen yıl aralık ayındaki bekleme süresi 14 gün kadardı” ifadeleri kullanıldı.

Rusya tarafı ise endişelerini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko Rusya’nın Türk kıyılarındaki tanker kuyruğundan endişeli olduğunu dile getirdi.

RIA’nın haberine göre Grushko, “Elbette Rus şirketlerinin çıkarlarından dolayı endişeleyiz. Sorun çözülmezse, siyasi seviyede sorunu dile getireceğiz” ifadelerini kullandı


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE