ABD TÜFE verisi öncesinde Avrupa borsaları temkinli seyrediyor

ABD TÜFE verisi öncesinde Avrupa borsaları temkinli seyrediyor
 Avrupa borsaları, ABD’nin önemli enflasyon verileri öncesinde ve artan jeopolitik gerilimler nedeniyle temkinli olan bir ortamda Salı günü geriledi.

DAX %0,3, CAC 40 %0,1 düştü ve FTSE 100 büyük ölçüde değişmedi.

Genel olarak olumlu kurumsal kazanç raporlarının yanı sıra dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ekonomisinin teknik bir resesyona girmesinin ardından Fed’in faizleri daha yavaş bir tempoda artıracağı umudu, son seanslarda Avrupa hisse senedi endekslerini destekledi.

Enflasyondaki bir düşüş, ekonominin Fed'in mevcut sıkılaştırma hızını azaltması için yeterince soğuduğunun bir işareti olabilir. Çarşamba günkü ABD TÜFE raporunun, enflasyonun Temmuz ayında bir önceki aya göre %9,1'den %8,7’e düştüğünü göstermesi bekleniyor.

Salı günü hissedilen temkinliliğin bir sebebi de Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmanın, Avrupa'nın en büyük nükleer santralinin bombalanmasıyla sonuçlanmasından dolayı artan jeopolitik gerilimler oldu.

Ayrıca Tayvan Dışişleri Bakanı Salı günü yaptığı açıklamada Çin'in, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyaretini protesto etmek için başlattığı askeri tatbikatı, adayı işgal etmeye hazırlanmak için bir bahane olarak kullandığını söyledi.

Böyle bir hamlenin dünyanın iki ekonomik süper gücü arasındaki ilişkileri üzerinde ağır bir etkisi olacaktır.

Kurumsal cephede Munich Re (ETR:MUVGn), finansal piyasalar için dalgalı bir ikinci çeyrekte yatırım portföyüne yaklaşık 1 milyar dolarlık bir darbe almasının ardından hisseleri %0,4 düştü.

Holiday Inn'in sahibi InterContinental Hotels (LON:IHG), 500 milyon dolarlık bir hisse geri alım programı açıklamasına ve yarı yıl kârının pandemiden sonra seyahat sektöründeki istikrarlı toparlanmanın etkisiyle iki kattan fazla artması ile ara temettü ödemelerine yeniden başlamasına rağmen hisse senetleri %1,3 düştü.

Dufry (SIX:DUFN) hisseleri, yükselen enflasyona rağmen Temmuz ayında güçlü satış ivmesinin devam ettiğini ve yılın ilk altı ayında cirosunun iki kattan fazla arttığını açıklamasının ardından %3,4 değer kazandı.

Yatırımcılar, 2015 İran nükleer anlaşmasını canlandırmak için görüşmelerin yeniden başlamasını değerlendirirken petrol fiyatları Salı günü düştü.

Pazartesi günü AB diplomatları, ABD ve İran'a 2015 anlaşmasını canlandırmak için nihai bir anlaşma taslağı sundu ve üst düzey bir AB yetkilisi nihai kararın "en fazla birkaç hafta" içinde beklendiğini belirtti.

Böyle bir anlaşma ile İran'ın petrol ihracatı, günde yaklaşık 1 milyon varil artabilir ancak anlaşmaya varmanın ne kadar zor olduğunu geçmişte gördük.

Çarşamba günü Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanacak resmi verilerden önce Salı günü Enerji Bilgilendirme Dairesi haftalık ABD petrol stok verilerini paylaşacak.

ABD ham petrol %0,8 düşüşle 90,00 dolardan işlem görürken Brent %0,7 düşüşle 95,93 dolara geriledi.

Ayrıca altın vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 1.800,75 dolar seviyesine inerken EUR/USD %0,1 artışla 1,0205 seviyesinden işlem gördü.Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE