Akbank’tan sonra şimdi de Ziraat’te erişim problemi !

Akbank’tan sonra şimdi de Ziraat’te erişim problemi !

Bankalara ne oluyor? Ziraat Bankası’nın mobil uygulamasını kullanan vatandaşlar bugün erişim sorunuyla karşılaşıyor. Sorun nerden kaynaklı?

Bankalara ne oluyor birçok kullanıcı Ziraat Mobil uygulamasına erişim problemi yaşamakta Konuya ilişkin açıklama yapan banka “Ziraat Mobil’de yoğunluk kaynaklı kısmi erişim sorunları yaşanmaktadır” dedi.

Ziraat Bankası’nda 2 gün önce yaşanan sistem arızası bugün yeniden yaşandı. Ziraat Bankası’nın mobil sistemine erişim sağlanamıyor.

Ziraat Bankası’nın mobil uygulaması üzerinden giriş yapan kullanıcılar “Geçici süre için işleminizi gerçekleştiremiyoruz. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.” uyarısı ile karşılaştı.

Öte yandan bankada 2 gün önce yaşanan sorun ile ilgili yetkililer, arıza ile ilgili bilgi vermezken, herhangi bir saldırı olmadığını belirtmişlerdi.

BANKA: YOĞUNLUK KAYNAKLI KISMİ ERİŞİM SORUNU
Banka, soruna dair açıklama yaptı ve “yoğunluk kaynaklı kısmi erişim sorunu yaşanıyor” dedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ziraat Mobil’de yoğunluk kaynaklı kısmi erişim sorunları yaşanmaktadır. İşlemlerinizi diğer kanallarımızdan
sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Gerek servis sağlayıcılarımızla gerekse teknik birimlerimizle sorunu en kısa sürede gidermek için çalışıyoruz.
Yaşanılan erişim sorunu için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.”

Akbank’ta geçtiğimiz günlerde genel bir sistem erişim problemi yaşanmış yaklaşık 2 sonrasında yoğun çalışma sonrası sistem düzelmişti. Yaşanan sorun nedeniyle Akbank kullanıcılarından 31 Temmuza kadar eft havale para gönderim ve çekim ücreti almayacağını duyurmuştu.

Söz konusu problemin çok geçmeden sektörün en köklü banklarından biri olan Zİraat Bankasında da gerçekleşmesi sonrası kullanıcılarda bankalara ne oluyor sorusunun dolaşmasına yol açtı…

0 Yorum

YORUM EKLE