Uyarı: 19.05.2022 tarihinde premium üyelik sistemine geçiyoruz. Bu tarihten itibaren teknik analizlere yalnızca premium üyelerimiz erişebileceklerdir!

Algoritmik(Robotik) İşlemler Ne Demek? Algoritmik(Robotik) İşlemler Nasıl Yapılır?

Algoritmik(Robotik) İşlemler Ne Demek? Algoritmik(Robotik) İşlemler Nasıl Yapılır?

Algoritmik(robotik) işlemler ne demek?

Algoritmik işlemler bilgisayar sisteminde yüklü olan trader programları ile otomatik bir döngü içerisinde çalışabilen portföydeki hisselere otomatik olarak belirli şartlara ve koşullara bağlı kalarak al-sat komutları gönderebilen bir sistem döngüsüdür.

Bu otomatik şartlar çoğunluğun kullandığı Most-RSI-Supertrend v.b. indikatörler  ile sağlanmaktadır. İndikatörler hali hazırda kurulmuş belirli koşulları hesaplayarak hareket eden ve bu koşullara göre sinyal üreten sistemlerdir. İndikatörler canlı grafikler üzerinde uygulanır,hareket eden grafiğin hareketli ortalamasına ve onu belirli koşullarla takip eden indikatör tanımı ile birlikte çalışır.

Algoritmik işlemler aslında kişilerin kendi teorileri üzerine kurdukları sistemlerdir ancak algoritmik işlemler ile ilgilenen çoğu kişi kendi sistemini kuracak kod bilgisi ve tecrübeye sahip olmadığından hali hazırda olan yukarıda da belirtmiş olduğum hazır indikatörler üzerinde opsiyon ayarlamaları yaparak kısmen kendi düşüncelerine uyarlamaya çalışırlar. Ancak hepsinin başarılı olduğu söylenemez.

Algoritmik işlemler nasıl yapılır ?

Algoritmik işlemlerde yaygın olarak kullanılan veri terminali ve algoritmik işlemler programı Matriks Trader'dir. İkinci olarak kullanılan sistem ise İdeal Data programıdır. Her iki programda da yukarıda bahsetmiş olduğun indikatörleri ve yaygın olarak kullanılan diğer indikatörleri bulabilirsiniz.

Halk dilinde robotik işlemler olarak bilinen algoritmik işlemler adından da anlaşılacağı üzere algoritmik hesaplama yaparak işlem yapar. Eğer bu algoritmaları kendiniz üretebiliyorsanız muhtemelen bu işte başarılısınız demektir.Ancak hali hazırda olan indikatörler ile başarıda sağlanabilir. Bunu yapabilmeniz için öncelikle kullanmak istediğiniz indikatörün nasıl çalıştığını ve neyi ifade ettiğini çok iyi anlamanız gerekmektedir. Çünkü hangi hesaplamaları yaptığını bilmediğiniz bir sisteme uygun bir algoritmik işlem başlatmak çok anlamsız olur ve kayba sebep olabilir.

Bilinen Başlıca İndikatörler 

RSI

RSI indikatörünün Türkçe anlamı Göreceli Güç Endeksidir. RSI indikatörü seçili olan türevlerin aracının ya da enstrümanların aşırı olarak alınıp tam olarak aynı şekilde aşırı olarak satıldığı ya da tam tersi durumlar konusunda da yatırımcılara yön vermekte olan bir indikatör olduğu söylenebilir.

MACD

MACD indikatörleri özellikle son zamanlarda çok fazla ünlenerek çoğu kişinin göz önünde bulundurduğu indikatör olarak ortaya çıkmıştır. Piyasa hareketliliğin olduğu dönemlerde yatırımcılara yön hakkında direktifler vererek bu indikatör incelendiğinde ise al - sat veya negatif uyumsuzluk gibi sinyaller gösterir.

CCI

CCI indikatörü ise diğer indikatörlerden farklı olarak ortaya çıkmıştır ve yine piyasada en fazla tercih edilen indikatörlerin en başında yer almaktadır.


Not : Algoritmik işlemler ve indikatörler ile ilgili yazılarımın devamı olacaktır. Algoritmik işlemler ile ilgili hiç bilgisi olmayan kişilere yararı olacağını düşünüyorum.

Borsa Seans Yönetici


 Açığa Satış Nedir? Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız

0 Yorum