Altın son 6 ayın en düşük seviyesine geriledi

Altın son 6 ayın en düşük seviyesine geriledi
 Ons altın bugün %1'i aşan düşüşle 1.784 dolara geriledi ve 16 Mayıs’ta görülen dip seviyeyi de geçerek Ocak ayı sonrası en düşük seviyeyi gördü

Jeopolitik risklerin artmasıyla Mart ayında rekor seviyeye yaklaşan kıymetli metal, küresel enflasyon ve yavaşlama fiyatlamasının öne çıkmasıyla sene başı kazancını sildi. ABD ve Avrupa başta olmak üzere dünyada enflasyon son yılların en yüksek seviyesinde ve merkez bankaları da fiyat artış hızını dizginlemek için faiz artışına gidiyor. Faiz getirisi olmayan altın, para politikalarının güçlendirilmesiyle baskı altına girdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı öncesi 1.850 dolar yakınında işlem gören altın Mart’ta tekrar 2.000 dolar üzerine çıktı, fakat savaş altını bu süreçte değerli tutsa da özellikle tahıl ve petrol sıkıntısının artması küresel enflasyonu hızlandırdı. Daha önce enflasyonist dönemlerde yüksek kalan altın için bu defa merkez bankalarının adımlarıyla ralli kesildi.

Mart’ta 25 baz puan faiz artışı yapan Fed, Mayıs’ta 50, Haziran’da 75 baz puanlık adımlar attı. İngiltere, Kanada, İsviçre gibi gelişmiş ülke merkez banklarının yanında birçok gelişen ülke merkez bankalarının da faiz artışını güçlendirmesiyle nakde dönüşler arttı. Dolar göstergesi 20 yılın en yüksek seviyesine çıktı. ABD tahvillerinin de getirilerini artırması altının cazibesini düşürdü.

Yılın ilk yarısında kazançlarından olan altın, ikinci yarıya da %1 düşüşle başladı. Fiyatta yıl içi en düşük seviye olarak Ocak ayında test edilen 1.780 dolar en yakın destek noktası olarak izleniyor. Fakat Avrupa Merkez Bankasının beklenenden daha şahin bir faiz başlangıcı yapması durumunda ayın devamında altındaki satış yönlü hareketin devam edeceği düşünülüyor. Haftalık sert düşüşün ardından gelecek tepki alımlarında ise 50 ve 200 günlük hareketli ortalamanın kesiştiği 1.847 dolar direnç olarak izleniyor.


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE