Altın yatırımcısı ABD enflasyonuna odaklandı

Altın yatırımcısı ABD enflasyonuna odaklandı
Altın yatırımcılarının dikkati Fed'in faiz artış döngüsünü ne zaman sonlandıracağı konusunda kritik öneme sahip enflasyon verisine çevrildi.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımlarınız için linkimiz;

Altın, yatırımcıların Fed’in sıkılaşma döngüsünü ne zaman duraklatacağı konusunda etkili olacak ABD enflasyon verilerine odaklanmasıyla kazançlarını korudu.

Değerli metal geçtiğimiz hafta yüzde 1,4’lük yükselişin ardından bu hafta yaklaşık yüzde 1 yükselerek rekor seviyelere yakın seyrediyor.

Spot altın ons başına 2030 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalar arası Dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamalara göre gram altın ise 1275 TL’den alıcı buluyor.

Öte yandan Darphane altın sertifikasına göre gram altın 1495 TL’ye karşılık gelirken Kapalıçarşı’da ise gram altın 1397 TL seviyelerinde.
ABD'de açıklanacak çekirdek enflasyon verilerinin ABD’de manşet enflasyonun Nisan’da yıllık bazda yüzde 5 arttığını göstermesi beklenirken bu rakamın Fed için hâlâ rahatsız edici derecede yüksek bir seviye olabileceği değerlendiriliyor.

Opsiyon yatırımcıları Haziran ve Temmuz'da faiz artışı fiyatlıyor
Opsiyon yatırımcıları Haziran ve Temmuz aylarında yapılacak bir sonraki para politikası toplantılarında Fed’in daha fazla faiz artışına gitmesini fiyatlıyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya’ya göre daha yüksek faizler genellikle faiz getirisi olmayan spot altın için negatif olsa da değerli metal bir “kazan-kazan” senaryosuna giriyor olabilir.

Moya notunda, “Sıcak bir enflasyon raporu, büyüme beklentilerini felce uğratacak ve Borsada satışları tetikleyecek şekilde faizlerin daha uzun süre yüksek kalmasını haklı çıkaracak. Enflasyon verilerinde gözlenecek bir soğuma ise Fed’in sıkılaşma döngüsünde sona geldiğini ve yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimini destekleyebilir” değerlendirmesinde bulundu.
Öte yandan yaklaşan ABD borç tavanı krizi, yatırımcı güvenini daha da kötüleştiriyor. Bir çözüm bulunamaması doların durumu için gerçek bir risk oluşturarak spot altının cazibesini artıracağı değerlendiriliyor.

Değerli metal geçtiğimiz hafta Fed'in sıkılaşma döngüsünde sona geldiği ve yıl sonuna dek faiz indirimine gidebileceği beklentileriyle yükselerek rekor seviyelere yaklaşmış ve gram altında 1291 TL ile rekor kırılmıştı.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE