Altında gözler Fed Başkanı Powell'ın konuşmasına çevrildi

Altında gözler Fed Başkanı Powell'ın konuşmasına çevrildi
Altında dikkatler Fed Başkanı Jerome Powell'ın Temsilciler Meclisi'nde yapacağı konuşmaya çevrilmiş durumda. Piyasanın beklentisi Powell'ın şahin tavrını sürdüreceği ve Amerikan Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelede kararlılığını vurgulayacağı yönünde.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımlarınız için linkimiz;

Altın, Salı günü yüzde 0,7 gerilemesi sonrası Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz artış patikasına daha fazla ışık tutabilecek Temsilciler Meclisi’nde yapacağı konuşması öncesinde yatay seyrettti.

Spot altın ons başına 1.925 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalar arası Dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamalara göre gram altın ise 1.460 TL’den alıcı buluyor.

Çeyrek altın 2.410 lira, Cumhuriyet altını da 9.730 liradan satılıyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirileri, Powell’ın Çarşamba günü Temcilciler Meclisi Finans Komitesi önünde yapacağı yarı yıl konuşmasında şahin tavrını sürdüreceğine ve Amerikan Merkez Bankası’nın enflasyonu alt etmeye kararlı olduğuna dair piyasaları ikna etmek için iddialarını güçlendireceğine dair piyasada oluşan yaygın beklentilerle yükseldi.
Fed ve Avrupa Merkez Bankası’nın daha fazla parasal sıkılaştırma yapacağına dair beklentiler geçtiğimiz haftadan bu yana altın üzerinde baskı oluşturmayı sürdürüyor.

Saxo Bank Emtia Strateji Başkanı Ole Hansen Çarşamba günü Bloomberg TV’ye yaptığı değerlendirmede, “Daha fazla faiz artışı gerçekleşebilir. Ancak bu artış döngüsünün sonuna yaklaşıyoruz ve bu da altın için hala bir düzeltme safhasında olduğumuzu ve daha yüksek fiyatları göreceğimizi düşünmemi sağlıyor” ifadelerini kullandı.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

0 Yorum