Altında yönü ABD enflasyon verileri belirleyecek

Altında yönü ABD enflasyon verileri belirleyecek

Altın fiyatları enflasyon verisi öncesinde yatay bir seyir izlerken Kıdemli Piyasa Analisti Jeffrey Halley, altının kaderinin ABD enflasyonuna bağlı olduğunu ve uzun dönemli rallinin dinamiklerini belirleyeceğini söyledi

Altın, yatırımcıların enflasyon verisine odaklanmasıyla salı günü yatay bir seyir izlerken gram altın da Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki durgunluğu takip ediyor.

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın para politikası toplantısı gerçekleşecek ve Fed’in 15-16 Haziran’da gerçekleştireceği para politikası toplantısı öncesinde açıklanacak son önemli veri de ABD enflasyonu olacak.

Fed'in şu anki para politikasına devam etmesi ve enflasyonun artması, altın fiyatlarını yukarı yönlü destekleyecek önemli bir etken olacaktır.

Ons Altın fiyatı

Altının kaderi ABD enflasyonuna bağlı durumda. Eğer fiyatlar veri sonrasında 1.840 doların altına inerse uzun dönemli ralliyle ilgili endişeler oluşabilir. 1.920 dolar seviyesi geçildiğinde ise yeni hedef 1.960-1.965 dolar civarı olacaktır.

Gram Altın fiyatı

Gram altın haftaya 525 TL civarında başladıkta sonra 521 TL seviyesine kadar gerilemişti. Sonrasında küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip eden gram altın çarşamba günü 524 TL civarında yatay bir seyir izliyor.


0 Yorum

YORUM EKLE