Uyarı: 19.05.2022 tarihinde premium üyelik sistemine geçiyoruz. Bu tarihten itibaren teknik analizlere yalnızca premium üyelerimiz erişebileceklerdir!

ASELSAN'IN GELİŞTİRDİĞİ ESNEK MERMİ YOLUNA YURT DIŞINDA YOĞUN TALEP

ASELSAN'IN GELİŞTİRDİĞİ ESNEK MERMİ YOLUNA YURT DIŞINDA YOĞUN TALEP

ASELSAN'ın uzaktan komutalı silah sistemleri için yerlileştirilen esnek mermi yolu kara ve denizden sonra şimdi havada göreve başlıyor

Yurt dışından özel lisansla ihraç edilebilen ve ASELSAN'ın uzaktan komutalı silah sistemleri için yerlileştirilen esnek mermi yolu, yurt dışından yoğun talep görüyor.

Yurt dışından özel lisansla ihraç edilebilen ve ASELSAN'ın uzaktan komutalı silah sistemleri için yerlileştirilen esnek mermi yolu, yurt dışından yoğun talep görüyor. Anova Ar-Ge Teknolojileri Kurucu Ortağı Dursun Öner, 3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nda silah sistemlerinde kullanılan esnek mermi yolunun yurt dışından özel lisans alınarak tedarik edilebildiğini söyledi.

Bu durumun Türkiye'de geliştirilen ve ihraç edilecek silah sistemleri için sıkıntı yarattığını dile getiren Öner, ASELSAN'ın ihtiyacı doğrultusunda bu ürünü yerlileştirdiklerini ifade etti. Öner, esnek mermi yolunun aynı zamanda ASELSAN'ın son dönemde yürüttüğü yerlileştirme ve millileştirme hamlesinin ilk örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Çalışmalar kapsamında ilk olarak 2012'de 12,7 milimetre mermi için yerli ürünü geliştirdiklerini belirten Öner, "Esnek mermi yolunun amacı, uzakta komutalı silah sistemlerinde merminin, mermi kutusundan silaha doğru beslenmesinde oluşabilecek hataları engellemek, silahın sıkışmasına mani olmak. 12,7 milimetre ile başladığımız bu serüvenimiz daha sonra 25, 30, 40 milimetre gibi bütün uzaktan komutalı silah sistemlerinde kullanılan ürünlerin yerlileştirilmesiyle devam etti. Şu anda 12 kalibrede de ürün gamı oluşturduk." dedi.

İlk ürünün ortaya çıkmasından sonraki 5-6 yılı ürünü geliştirme, sahada doğrulama, müşterilerin alıp kullanması şeklinde değerlendirdiklerini anlatan Öner, şöyle konuştu:"Son zamanlarda özellikle yurt dışından ciddi bir talep olmaya başladı. Avrupa ve Amerika'daki firmalara da ihracata başlıyoruz. Firmalar ilk aşamada prototiplerini alıp denediklerinde memnun kaldıklarını ve seri üretim siparişlerini geçeceklerini bildirdiler. Pandemi zamanında da bu konuda şanslıyız, işimiz artmaya devam ediyor."

YENİ ÜRÜNLERİN İHRACATI İÇİN DE KAPI AÇTI

Böyle bir ürünü ihraç etmenin şirket için ciddi bir kazanım olduğunu vurgulayan Öner, yurt dışındaki firmalarla irtibatı sağlayan ve ülkeye döviz kazandırdıkları bir kalem olarak ön plana çıktığı için bu noktada kazandıkları yeteneği diğer ürünlerine aktarmaya çalıştıklarını söyledi. Dursun Öner, "Esnek mermi yoluyla beraber özellikle silah sistemlerinde yurt dışındaki firmaların kalitemizi beğenerek bizden istediği diğer tür silah sistemlerinin alt parçalarını da yavaş yavaş tasarlayıp tedarik etmeye başladık. Bunları da ihracata başlıyoruz. 2012'de başlayan serüvenimiz 2020 yılından itibaren gayet ivmelenmiş şekilde devam ediyor." ifadelerini kullandı.

KARA VE DENİZDEN SONRA HAVA ARAÇLARINDA GÖREVE BAŞLIYOR

Esnek mermi yolu ürün ailesine kara araçlarının ihtiyaçlarını karşılayarak başladıklarını belirten Öner, şunları kaydetti:

"Uzaktan komutalı silah sistemleri personelin de güvenliği düşünülerek helikopter ve uçak gibi hava platformları, fırkateyn gibi deniz platformlarına konulduğu için üç alanda da ürünlerimiz kullanılıyor. Hava platformundaki tasarımımız bitti, özel bir projede kullanılacak. Bunu da kalifiye ederek müşterilerimize sunmaya 2021'den itibaren başlayacağız. Deniz ve kara sistemlerinde şu anda tamamıyla kullanılıyor."


UZAKTAN KOMUTALI SILAH SISTEMLERI (UKSS) NEDİR?


ASELSAN, Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri alanında dünyadaki lider firmalardan biridir. Kara ve deniz platformlarına entegre edilmiş 1000’in üzerinde silah sistemi tecrübesi ile, ASELSAN UKSS modern orduların değişen ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiştir.

UKSS, deniz platformları, taktik tekerlekli zırhlı araçlar ve tank gibi hareketli platformlar ve stratejik alanların korunması amacıyla sabit platformlar için taktik ihtiyaçlara uygun olarak geliştirilmiştir.

Zorlu çevre koşulları ve çatışma ortamlarında yurtiçinde ve yurtdışı birçok ülkede faaliyet gösteren Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri, hareket halinde yüksek vuruş isabeti, otomatik hedef takip ve tespit performansına sahiptir.

Yüksek stabilizasyon performansı ve otomatik hedef takip ve tespit yeteneği, kullanıcının hareketli hedefleri kolaylıkla takip edebilmesini sağlar. UKSS ürün ailesi, hedef mesafesi, hedef hız ve rotası, meteorolojik bilgiler ve mühimmat tipine göre otomatik balistik düzeltme yeteneğine sahiptir.

Uzaktan kumanda edilebilme özelliği sayesinde nişancı, silahı etkin ve güvenli bir şekilde kullanabilmektedir. Sistemler, üzerinde bulunan termal kamera ve gündüz görüş kamerası ile zorlu çevre koşullarında kullanılabilmektedir.

UKSS, deniz tuzu, sıcaklık, nem vb. kara ve deniz çevre koşullarına uygun olarak askeri standartlarda tasarlanmıştır. ASELSAN UKSS, dünyadaki ordularla işbirliği içerisinde geliştirilen, savaş ortamında saha tecrübesine sahip yüksek kaliteli ve kolay idame edilebilir ürünlerdir.

5 Yorum

 • Kullanıcı profil fotoğrafı

  Ali Haydar TANRIKULU

  13/06/2021 04:46:29

  Bakalım bunun tadına acba hangi ülkeler bakacak.ama önce PKK/YPG üzerinde testleri ve denemeleri yapılmalı o hainlerin hepsi yok edilmelidir.

 • Kullanıcı profil fotoğrafı

  Kerim Duran

  13/06/2021 04:47:01

  Zaten pkk ypg kendileri test kobay faresi olurlar

 • Kullanıcı profil fotoğrafı

  Manyak Herif

  13/06/2021 04:47:29

  türkiye olarak pkk-ypg iyi ki var.onlar sayesinde yerli ve milli silahlarımız çok iyi bir deney sahası oluyor.ben isterim ki hafif tertip pkk-ypg her daim olsun ama ülkeme zarar vermesin ,bu silahlarla da kendilerine bol bol deney yapalım test edelim.

 • Kullanıcı profil fotoğrafı

  Selami Kurtar

  13/06/2021 04:48:20

  Arkadas hep dedim yine diyecen ama bu aselsanda bir sikinti var bunun degerinin suan ucuk seyler olmali bu bilancoya kara ama yok niye cozemedim korkum cogu seyin hayali cikmasi devlet bir cebinden digeri parayi yolluyor ureten devlet musteri devlet sonuc bu

 • Kullanıcı profil fotoğrafı

  Ercan Koral

  13/06/2021 04:48:51

  Hainler temizlenince işler yoluna giriyor AllAH yardimcin olsun reis