Bakan Şimşek:Kripto varlıklara yönelik yasal çalışmalarımız son aşamada

Bakan Şimşek:Kripto varlıklara yönelik yasal çalışmalarımız son aşamada
Hürriyet'in haberine göre Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin ekonomik direncini artırmaya yönelik uygulanan öngörülebilir ve kurala dayalı politikaların, küresel ekonomik dalgalanmalara karşı ülkenin direncini güçlendirdiğini belirtti. Aynı zamanda bu politikaların, Türkiye'yi diğer ülkeler arasında olumlu bir şekilde ayırt etme imkanı tanıdığını vurguladı.

Bakan Şimşek, kripto varlıklara ilişkin yasa çalışmalarının son aşamaya geldiğini ifade ederek bu konuda önemli bilgiler paylaştı. Öncelikle tanım yapılacağını belirten Şimşek, SPK yasasında da değişikliğe gidileceğini açıkladı.

Kripto varlıkların "değer veya hak ifade edebilen gayri maddi varlıklar" şeklinde tanımlanacağını belirten Bakan, ayrıca kripto varlık hizmet sağlayıcıları ve kripto varlık saklama hizmetlerine yönelik tanımların yapılacağını söyledi. Platformların işleyişiyle ilgili düzenlemelerin de öngörüldüğünü ekledi.

Bu açıklamalar, Türkiye'nin kripto varlıklar konusunda düzenleyici adımlar atmaya hazırlandığını ve bu alandaki belirsizlikleri ortadan kaldırmak için somut adımların atıldığını gösteriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bu konudaki açıklamaları, finansal piyasalarda ve kripto varlıkların kullanımında yaşanacak olası değişikliklere dair önemli ipuçları sunuyor.

Dün, GateTR'nin CEO’su ve Avukat Kafkas Sönmez, şirketin birinci yılını kutlamak için düzenlenen basın toplantısında Türkiye’nin kripto varlıklar yasasına dair beklentilerini paylaşmıştı. Sönmez, Ocak 2024'ün ikinci veya üçüncü haftalarında kesinleşmesini beklediği kripto varlık yasasında verginin kaçınılmaz olduğunu ancak büyük olasılıkla ilk tasarının kimseyi mutlu etmeyeceğini söyledi. Sönmez’e göre ilk tasarı, alanda uzmanlaşan kişilerden gelen eleştiriler ve tepkilerle törpülenerek son halini alacak.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE