Uyarı: 19.05.2022 tarihinde premium üyelik sistemine geçiyoruz. Bu tarihten itibaren teknik analizlere yalnızca premium üyelerimiz erişebileceklerdir!

Başkan Erdoğan'ın Afrika Turu Bugün Başlıyor! 4 Günde 3 Ülkeyi Ziyaret Edecek

Başkan Erdoğan'ın Afrika Turu Bugün Başlıyor! 4 Günde 3 Ülkeyi Ziyaret Edecek
Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika'da 3 ülkeyi kapsayacak olan 4 günlük ziyareti bugün başlıyor.

 4 günlük ziyaret süresince 3 ülkeye gidecek olan Başkan Erdoğan'ın hedefinde diplomatik ve ikili ilişkilerin yanı sıra son zamanlarda büyük bir ivme kazanan Afrika ülkeleri ile ile ticaret ilişkileri de yer alıyor.

Başkan Erdoğan bugüne kadar 30 Afrika ülkesine ziyarette bulundu. Türkiye ile Afrika ülkelerinin arasındaki ilişkiler son zamanlarda büyük bir ivme kazanmıştı. Başkan Erdoğan'ın bugün gerçekleştireceği ziyaret ile beraber ilişkiler bir üst seviyeye çıkarılacak. 25 milyar doları aşan ticaret hacminin 50 milyar dolara çıkması hedefleniyor.
 
İLİŞKİLER BÜYÜK BİR İVME KAZANDI

2015-2020 yılları arasında karşılıklı yapılan üst düzey ziyaretlerin sayısı 500'ü aştı. Türkiye-Afrika arasında yapılan üst düzey ziyaretlerin artması diplomatik ilişkilerin de gelişmesini sağladı. 2002 yılında Afrika'da 12 olan büyükelçilik sayısı 43'e yükseldi. Ankara'da bulunan Afrika büyükelçiliklerinin sayısı da 2008'den bu yana 10'dan 37'ye çıktı.

THY AFRİKA'NIN HER YERİNDE

Diplomatik misyonların sayının artması kıtaya yapılan uçuş sayısını da yükseltti. Afrika'ya ilk uçuşunu 1956'da gerçekleştiren Türk Hava Yolları (THY), son yıllarda uçuş ağını hızla genişletti. THY 2002'de kıtada 6 destinasyona ulaşırken, son olarak Angola'nın başkenti Luanda'ya gerçekleşen uçuşla bu sayı 61'e yükseldi.

TİCERET YOĞUN ŞEKİLDE ARTTI

Diplomatik misyonların güçlendirilmesi ve uçuş sayısının artması ticaret hacmini de etkiledi. İş insanları, Afrikalı muhatapları ile yoğun bir ticari faaliyet içine girdi.

Ticaret hacmi 2002'ye göre 6 kat arttı. 2002 yılında 2 milyar 935 milyon dolarken 2020'de koronavirüs salgınının olumsuz etkilerine rağmen 25 milyar doları aştı. Yeni hedef ise 50 milyar dolara ulaşmak.


''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

0 Yorum