Bayram sonrası, Borsa'da alım dalgası ivme kazanmaya hazır

Bayram sonrası, Borsa'da alım dalgası ivme kazanmaya hazır

Birçok piyasa yapıcısına göre, borsa yılın son uykulu günlerini yaşıyor. Endeks, bir dizi kazanç getiren açıklamanın ardından kaybını tersine çevirebilir ve 11.500’e doğru yolculuğunu başlatabilir. Bazı sektörler de bu ivmelenmeye şimdiden hazır. Bayram sonrası izlenecek en iyi sonuçlar arasında, bankalar, holdingler, havacılık, gıda perakende ve telekomünikasyon şirketleri sıralanıyor.

Uzun bayram tatilleri hisse satın almak için uygun boşluklar yaratır. Katılımcıların maliyetlerini azaltmak için riskli varlıklarını tatil öncesinde satmak istemeleri, fiyatlarda satış baskısına yol açar. Satıcıların işi bitince de fiyatlar yeniden yükselir- özellikle, takvim etkisiyle şirket gelirlerinde bir artış bekleniyorsa…

Şimdilerde, nispeten az sayıda yatırımcı bayram sonrası bir grup hissenin fiyatlarının kırmızıdan yeşile dönmeye hazır olduğuna inanıyor ve ellerinden gelen en iyi fırsatları yakalamayı umuyor. Ancak bu stratejiyi değerlendirmeden önce, bazı hisse senedi fikirleri için uzmanların bayram sonrası senaryolarına göz atmanızda fayda var.

Seçimlerin ardından banka hisselerinde başlayan hareketin yönü, önümüzdeki haftalarda piyasaların odağı haline gelecek gibi duruyor. Uzmanlara göre, bazı hisseler bayram sonrası büyük dönüm noktalarına şimdiden hazır-işte izlenecekler: Bayram sonrası izlenecek en iyi sonuçlar arasında yakın zamanlı kâr satışlarının ardından, bankalarla birlikte holdingler, havacılık, gıda perakende ve telekomünikasyon şirketleri sıralanıyor.

Birçok piyasa yapıcısına göre, borsa yılın son uykulu günlerini yaşıyor. Endeksin, bir dizi kazanç getiren açıklamanın ardından kaybını tersine çevirebileceği düşünülüyor. Bunun için önce ekonomi kurmaylarının katılacağı 16 Nisan’daki IMF ve Dünya Bankası toplantıları izlenecek. Sonrasında, 3 Mayıs’taki S&P Global’in, ardından 17 Mayıs’taki Capital Intelligence’ın Türkiye’nin kredi notu hakkındaki kararı takip edilecek. Arada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretinin yansımaları ve bir sonraki ay da Mali Eylem Gücü (FATF) denetimleri ve Türkiye’nin Gri Liste’den çıkış süreci izlenecek. 


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE