Bilançolar hisse bazında hareketleri öne çıkardı

Bilançolar hisse bazında hareketleri öne çıkardı
Küresel enflasyondaki artış, hızlı yayılan delta varyantına rağmen borsalar bilançolardaki kar rakamlarının etkisiyle rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Önümüzdeki haftanın en önemli gündemi Merkez Bankası’nın faiz kararı olacak

Tarım dışı istihdam verilerinin beklentileri geride bıraktığı haftada dünya genelinde makroekonomik veriler karışık sinyaller verirken, söz konusu durum küresel para politikasındaki destekleyici duruşun bir süre daha devam edeceği beklentisiyle pay piyasalarında alış ağırlıklı seyri beraberinde getirdi. Avrupa'da yayılmaya devam eden delta varyantına karşın bu hafta açıklanan şirket bilançolarında güçlü karlılık ve ekonomideki toparlanmanın devam ettiğine ilişkin göstergeler Avrupa borsalarının rekor seviyelere çıkmasında önemli rol oynadı.

Önümüzdeki günlerde piyasaların en önemli gündem maddelerinin başından hem Türkiye hem de küresel anlamda enflasyonun seyri, Kovid-19 virüsünün delta varyantının yeni kapanmalara neden olup olmayacağı ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) hem faiz artırımları hem de tahvil geri alım programıyla ilgili tavrı geliyor. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), 12 Ağustos’ta yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alacağı kararlar yakından takip edilecek. Piyasaların genel beklentisi TCMB’nin önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda yüzde 19 seviyesinde bulunan politika faizinde bir değişikliğe gitmeyeceği yönünde. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta içi faiz ve enflasyonla ilgili yaptığı açıklamalar, yeni beklentileri de beraberinde getirdi.
BİST 100 endeksinde yükselişlerde 1.430 ve 1.445 seviyeleri direnç noktaları olarak öne çıkıyor. Aşağıda ise 1.404 ve 1.375 seviyeleri destek olarak takip ediliyor.

0 Yorum

YORUM EKLE