BIST 100 Endeksi, küresel satışın etkisiyle son bir haftanın en düşük seviyesine geriledi

BIST 100 Endeksi, küresel satışın etkisiyle son bir haftanın en düşük seviyesine geriledi
Geçtiğimiz haftayı yükselişle kapatan küresel borsa endeksleri, bu hafta başında Çin verilerindeki yavaşlama, delta varyantı ve artan vaka sayısı nedeniyle geri çekilmeler yaşıyor.

ABD’de verilerin pozitif gelmesi ve Fed’in bu ayki toplantı tutanaklarında varlık alımlarının azaltılması için sene sonu ya da 2022 başının gündeme getirilmesiyle dolar yükseldi, borsalarda ise satışlar oldu.

Bugün Avrupa kırmızı ve en çok kayıp %2 üzeri düşüşle CAC 40 endeksinde görülürken Asya’da da Hang Seng %2 üzeri düşüşle kayba öncülük etti. ABD vadelilerinde ise kayıp daha sınırlı.

Yurt içinde BİST 100 bugün gün içinde 1.433 puana gerileyerek son bir haftalık kazanımlarını sildi. Endeks günü %0,67 düşüşle 1.439 puandan kapattı. XBANK bugün %1,5 üzeri kayıpla 1.290 puana geriledi. Bugün en çok düşüşü yaşayan endeks BİST Basit Metaller olurken BİST Bilgi Teknolojileri ve BİST Spor pozitif ayrışan endeksler oldu.
Dün 1.467 puana çıkarak 14 Haziran sonrası en yüksek seviyeyi gören BIST 100 Endeksinde 1.430 puan en yakın destek olarak izleniyor ve bugünkü kapanışta bu destek seviyesi korundu. Yarın haftanın son işlem gününde dünya borsalarındaki satışların devam etmesi durumunda 1.400 puan tabanına doğru düşüş devam edebilir.

0 Yorum