BİST 100 Endeksi yükseliş trendine devam ediyor

BİST 100 Endeksi yükseliş trendine devam ediyor
 BİST 100 endeksi, güne hafif pozitif başladıktan sonra sabah saatlerinde yatay kaldı. Öğleden sonraki işlemlerde ise ivmesini artırarak rekor tazelemeye devam etti. 

Yurt dışı piyasalarından pozitif ayrışmaya devam eden Borsa İstanbul’da bugün ABD yıllık tüfe verisinin beklentilerin altında %7,1 olarak açıklanmasının ardından yukarı hareketini hızlandırarak gün sonu kapanışını %1,21 primle 5.256,19 puandan yaptı.

Borsa İstanbul’da da pozitif hava devam ediyor. BiST 100 endeksinde yükselişi destekleyen ana sektörler arasında sınai endeksi, %1,84 ile öndeydi. Hizmet sektörü, %1 artarken finansallar, son saate girildiğinde %1,5’e yakın yükselişe sahip sektörler oldu.

Alt sektörler arasında perakende ticaret, bugün %5’e yakın değer artışıyla öne çıktı. Ardından basit metaller, gıda ve tekstil sektörü geldi. Orman, kağıt ve baskı, telekomünikasyon, sigorta ve ulaştırma ise bugün piyasanın tersine hareket ederek kısmi düşüşler kaydetti. 

Bankacılık ve holding endeksi, kapanışa doğru %1,5’in üzerinde değerlendi.

BİST 100’de en çok kazandıran ve kaybettiren hisseler

BİST 100 endeksine dahil hisseler arasında #ULKER, #DOAS, #GOZDE, #QUAGR ve #MGROS, en çok kazandıran hisseler olurken, gün sonuna doğru en çok düşen hisselerin başında; #SMRTG, #PRKAB, #IZMDC, #MAVI ve #VERUS vardı.

Bu arada ABD tüfe oranı, yıllık %7,3 oranındaki beklentinin altında gelmesinin yanında covid döneminde yaşanan gerileme sonrası aylık bazda en sert düşüşünü kaydetti. Bu olumlu gelişme ABD ve Avrupa vadeli endekslerinde de pozitif fiyatlanırken Avrupa vadelileri, %2’ye yakın ve ABD vadelileri ise %3 bandında yükselişe geçti. Gelişme, Borsa İstanbul’a ise ek bir katalizör olarak yansıdı. Piyasalar için diğer olumlu bir gelişme ise Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminin (CDS), Ekim 2021 döneminden beri ilk kez 500 seviyesinin altına gerilmesi olarak görülebilir. 

Bunun yanında dolar endeksi, ABD tüfe verisinin açıklanmasının ardından sert düştü. Saatlik dilimde %1 gerileme kaydeden DXY, ABD işlem saatleri öncesinde 103 bandına geriledi ve Haziran dönemi seviyelerine geri döndü. Enflasyon verisinin açıklanmasıyla kripto piyasaları da hızlı yükseldi. Bitcoin, 18.000 dolara dokunurken Ethereum, 1.350 dolara doğru bir değer artışı gördü.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi;

Facebook'ta;  BORSA TREND  ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS  (https://www.facebook.com/groups/1286784951478515/?multi_permalinks=2199358036887864)
Twitter'da     ; BORSA TREND EXTRA  ( https://twitter.com/BorsaTrendExtra )
Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE