BIST 100 Haftanın son gününü yüzde 0,33 yükselişle kapattı

BIST 100 Haftanın son gününü yüzde 0,33 yükselişle kapattı
Güne başlarken, küresel piyasalardaki satış ağırlıklı seyir sonrasında pozitife döndü. Borsa İstanbul'da kurlardaki gerilemenin de desteğiyle, BIST 100 endeksi günü % 0,33 oranında yükselişle 1.444,63 puandan tamamladı

Çarşamba TSİ 21.00'de açıklanan FOMC tutanaklarında varlık alım azaltımlarının yıl sonuna kadar başlayabileceğine ilişkin ifadelerin yer alması ile görülen küresel risk iştahındaki zayıflamanın yanında, dün ABD’de işsizlik başvurularında düşüş eğiliminin sürdüğü görüldü. Bu düşüşle ABD’deki istihdam piyasasındaki toparlanma görünümü varlık alım azaltımlarının zamanlaması üzerinde belirleyici olmayı sürdürüyor. Delta varyant kaynaklı vaka sayılarındaki artış ile endişeler ve erken sıkılaşma korkuları ön plana çıkıyor. Dün akşam Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan aşılama, eğitim ve sosyal hayat düzenlemelerine dair açıklama yaparken, okullarda yüzyüze eğitim ve aşı zorunluluğu ön plana çıktı. Eğitimin tüm sınıflarda yüzyüze ve yapılacağı, sosyal hayat içinde de aşı zorunluluğu olmayacağı buna karşın PCR testinin zorunlu olduğu belirtildi.  

Fed sonrasında erken sıkılaşma endişeleri ile küresel piyasalarda satış baskının arttığı görüldü. Yurt dışında bozulan risk iştahı görünümünün etkisiyle BIST 100 Endeksi aşağı yönlü bir seyir izleyerek günü %0,67 oranında kayıpla 1.439,86 puandan tamamlamasına karşın kayıpların yurt dışına kıyasla daha sınırlı kaldığı görüldü. Haftanın son işlem gününde gündem sakin olurken, BİST 100 endeksi gün boyu karışık bir seyir izlerken, haftayı pozitif tamamladı. Asya borsaları sert düştü. Japonya ve Hong Kong borsaları yılın en düşük seviyelerini gördü. Avrupa borsaları düşüşle açıldı. ABD borsaları dün günü karışık kapanışlarla tamamlarken, bugün yükselişle açıldı.

Dün küresel risk iştahındaki zayıflama ve dolardaki güçlenmenin etkisi ile satış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,67 değer kaybıyla 1.439,86 puandan tamamladı. 

Analistler,  veri gündeminin sakin olduğunu belirtti. Piyasalarda dün açıklanan verilerde öne çıkan sadece 10.00'da Türkiye, temmuz ayı Yurt dışı ÜFE oldu.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde, kısa vadeli yükseliş trendi içerisindeki hareketin 1.470 seviyesini aşma denemeleriyle başlayan realizasyon eğilimi sürerken, dün yaşanan satış ağırlıklı seyir sonrası, yurtdışı borsaların toparlanmaya başlaması ve endeksin 1.433 desteğini görüp dönmesi ile 1.450 direncinin üzerinde kalma olasılığı arttı. Endeks 1.430 desteğinin üzerinde kaldığı ve 1.450 seviyesinin üzerinde kapanış yaptığı takdirde ilk olarak 1.465 seviyesinin ve sonrasında 1.485 - 1.500 ve 1.550 seviyelerinin hedeflenmesi olasılığı bulunuyor. Aşağı yönlü fiyatlamalarda da 1.423 desteği ilk takip edilecek seviye konumunda olurken, daha aşağıda da 1.400 ve 1.384 destekleri öne çıkıyor. 

''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN. Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

0 Yorum

YORUM EKLE