BİST'ten 7 hisse ve 5 yatırımcıya tedbir

BİST'ten 7 hisse ve 5 yatırımcıya tedbir
BİST tarafından KAP'a gönderilen açıklamada, 7 hisse ve 5 yatırımcı hakkında tedbir kararı alındığı duyuruldu.

Borsa İstanbul, yapılan incelemeler neticesinde 7 hisse ve 5 yatırımcı hakkında önleyici tedbir uygulanmasını kararlaştırdı.

BİST tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen açıklamaya göre Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, Arzum Ev Aletleri (#ARZUM), İhlas Ev Aletleri (#IHEVA) ve Obase Bilgisayar (#OBASE) payları 10/11/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 08/12/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Ensari Deri (#ENSRI), İhlas Yayın Holding (#IHYAY), Pergamon Dış Ticaret (#PSDTC) ve Sönmez Filament (#SONME) payları 10/11/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 08/12/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsıyor.

ENSRI.E, IHYAY.E, PSDTC.E ve SONME.E hisselerinde uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

5 YATIRIMCIYA TEDBİR UYGULANACAK

Yeni Gimat GYO (#YGGYO), Doğan Holding (#DOHOL) ve Türkiye Sigorta (#TURSG) hisselerindeki işlemleri nedeniyle Tolga Özkan Okay isimli yatırımcıya 10/11/2023 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" tedbirleri uygulanacak.

Euro Kapital Yatırım Ortaklığı (#EUKYO) ve Avrasya Petrol (#AVTUR) hisselerindeki emir ve işlemleri nedeniyle Hasan Güner, Fırat Fırat, Kevser Fırat ve Aydın Koçyiğit isimli yatırımcılara 10/11/2023 tarihinden itibaren 3 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" tedbirleri uygulanacak.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE