BİST Yeni yıla yine rekorlarla başladı

BİST Yeni yıla yine rekorlarla başladı
 BİST 100 endeksi, rekorlarla kapattığı 2022 yılından sonra 2023 yılına da yeni rekorlarla başladı.BİST 100 endeksi, gün boyu yükselişi sürdürerek kapanışa doğru rekor seviyesini 5.659,57 olarak belirledi ve günü,%+2,76 primle  5.661,10 seviyesinden kapattı.

Sektör bazında bakıldığında finansallar ve hizmet sektörü %2,5’in üzerinde değer artışıyla borsayı yukarı taşırken sınai endeksi, gün kapanışına doğru %1,7 oranında yükselişe sahip. 

Telekomünikasyon sektörüne dahil hisseler, ortalama %6,5 yükselişle ilk sırada yer aldı. Ardından gayrimenkul, sigorta ve ulaştırma, %3 - 4 bandında yükselişe sahipti. Turizm sektörü ise %1,5’e yakın düşüşle piyasanın tersine hareket eden sektör oldu. Spor, petrokimya ve tekstil ise bugün düşük oranlı kazanımlar gördü.

BİST 100 endeksine dahil hisseler arasında #EGEEN, #GOZDE, #GLYHO, #EKGYO ve #TTKOM, en çok yükselen hisseler oldu. #QUAGR, #ISMEN ve #SASA ise bugün satıcılı hareket eden hisselerin başında yer aldı. 

Borsa İstanbul genelinde an itibarıyla 13 hisse tavan fiyatına ulaştı. #COSMO, #OTTO ve #UMPAS, %6’nın üzerinde değer kayıplarıyla günün en çok kaybettiren hisseleri olarak hareket etti. 

En yüksek işlem hacmine sahip hisseler ise kapanışa doğru #EREGL, #EKGYO, #THYAO, #ASELS ve #TCELL olarak sıralandı. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri günü hafif pozitif seyirde kapattı. Avrupa endeksleri, FTSE 100’ün %1’e yakın değer kaybı dışında artıda hareket etti. Yılı ekside kapatan ABD piyasasının açılışı öncesi vadeliler, satıcılı yatay hareketine devam ediyor. 


 Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi

Facebook'ta;  BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da;   BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )

Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

0 Yorum