BİTCOİN'DE BEKLENEN YAZILIM GÜNCELLEŞTİRMESİ TAMAMLANDI

BİTCOİN'DE BEKLENEN YAZILIM GÜNCELLEŞTİRMESİ TAMAMLANDI

Taproot güncellemesi zorluk dönemi sonrasında blokların %99'dan fazlasının kesin olarak lehine sinyal vermesiyle kilitlenmiş olacak.

Kripto Para Masası Coindesk'e göre 2017'den bu yana en çok beklenen sürüm yükseltme olan Bitcoin'in Taproot güncellemesi, aktivasyonu kilitlemek için yeterli madencilik desteğine aldı.

CoinDesk, belirlenen iki haftalık zorluk dönemlerinden herhangi birinde çıkarılan blokların en az %90'ının aktivasyon sürecinin başlaması için yükseltmeye desteklerini "işaretlemesi" gerektiğini söyledi.

Coindesk konuyla ilgili olarak, madencilik yapan blokların en az %90'ının desteklerinin sağlanması ile belirlenen iki haftalık zorluk periyodlarında aktivasyon süreci başlatılabileceğini bildirdi.


Taproot güncellemesi Pazar günü zorluk dönemi sona erdiğinde, blokların %99'undan fazlasının kesin olarak lehine sinyal vermesiyle kilitlenmiş olacak.

CoinDesk, Taproot'un araç ve kodlama geliştirmelerinin zamanla genel performans açısından daha iyi bir Bitcoin kullanıcı deneyimine yol açacağını ve çoklu imza teknolojisi, gizlilik yazılımı ve “katman 2" ödeme protokolü olan Lightning Network gibi ölçekleme teknolojisinde gizlilik iyileştirmeleri sunacağını bildirdi.


TAPROOT NE DEMEK ?

Taproot, Bitcoin'in komut dizinlerinin gizliliğini artıracak ve karmaşık işlemlerle ilgili diğer etmenleri iyileştirecek bir yumuşak çatallanmadır. Bitcoin ağındaki işlemler, zaman kilitli serbest bırakmalar, çoklu imza gereklilikleri ve benzeri özellikleri kullanarak daha karmaşık hale gelebilir.

Taproot olmadan, birden fazla işlemin yaratılmasını gerektiren bu karmaşık işlevleri kullanan işlemler herkes tarafından belirlenebilir. Fakat Taproot yükseltmesi, bir Bitcoin işleminin bu özellikleri içeren hareketli tüm parçalarını "gizlemeyi" mümkün hale getirecektir. Yani işlemler bu özelliklere sahip olsa bile tek bir işlem gibi gözükecektir. Bu yenilik, Bitcoin'de gizliliği savunanlar için büyük bir artıdır.

Aslında Taproot, bir Bitcoin komut dizininin çalıştığını saklamayı da mümkün hale getirir. Örneğin Taproot kullanarak Bitcoin harcamak, işlemi bir Lightning Ağı kanalında, eşler arası işlemde ya da sofistike bir akıllı kontratta belirlenemez hale getirebilir. Bu işlemlerden herhangi birini izleyen herkes, eşler arası bir işlemden başka bir şey göremez. Fakat bunun, asıl göndericinin ve son alıcının cüzdanlarının görünürlüğü üzerinde bir etki yaratmayacağını belirtmek de gerekir.

Taproot önerisi, ilk olarak Bitcoin Core geliştiricisi Greg Maxwell tarafından Ocak 2018'de ortaya atılmıştır. Pieter Wuille tarafından yaratılan bir çekim talebinin ardından Taproot, Ekim 2020 itibarıyla Bitcoin core kütüphanesiyle birleşmiştir. Yükseltmenin tam olarak faaliyete geçmesi için node operatörlerinin Taproot'un yeni mutabakat kurallarını benimsemesi gereklidir. Bu sürecin nasıl ilerleyeceğine bağlı olarak aktivasyon aylar sürebilir.

0 Yorum

YORUM EKLE