Bitcoin ETF'lerine düzenli kaynak girişi yükselişi tetikledi

Bitcoin ETF'lerine düzenli kaynak girişi yükselişi tetikledi
Bitcoin, spot ETF'lere olan düzenli girişin etkisiyle 47 bini aştı. JPMorgan analistleri, BlackRock ve Fidelity tarafından arz edilen Bitcoin ETF'leri Grayscale tarafından çıkarılanlara göre likidite avantajına sahip olduğunu söyledi.

Bitcoin, spot Bitcoin Borsa yatırım fonlarına (ETF) ilginin devam etmesiyle 47 bin doların üzerine çıktı.

Öte yandan merkez bankalarının bu yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı beklentisi ve Nisan ayında beklenen ‘yarılanma’ da Bitcoin'deki artışı destekliyor.

Uzun süren bekleyişin ardından spot Bitcoin ETF'’leri 10 Ocak'ta onaylanmış, 11 Ocak'ta işleme açılmıştı.

JPMorgan analistleri, en çok işlem hacmine sahip spot Bitcoin ETF’'lerini karşılaştıran bir rapor hazırladı. Buna göre BlackRock ve Fidelity tarafından arz edilen Bitcoin ETF'leri Grayscale tarafından çıkarılanlara göre likidite avantajına sahip durumda.

BlackRock ve Fidelity fonları, 11 Ocak'ta işlem görmeye başlayan dokuz yeni ABD spot Bitcoin ETF'i arasında yer alıyor. On yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Grayscale Bitcoin Trust (Kripto varlığa dayalı en büyük fon) aynı gün bir ETF'e dönüştü. Nikolaos Panigirtzoglou'nun da aralarında bulunduğu JPMorgan analistleri, BlackRock iShares Bitcoin Trust ve Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund'un iki likidite çalışmasında daha iyi puan aldığını söyledi.

Analizlerden biri, fiyatları hareket ettirmek için gereken işlem sayısını ölçmeyi amaçlayan Hui-Heubel oranını kullandı. Diğeri ise ETF'lerin kapanış fiyatlarını net varlık değerleriyle karşılaştırdı.

JPMorgan ekibi bir notta, bu ölçütlerin piyasa likiditesi ve derinliğinin tüm boyutlarını yansıtmasa da, "BlackRock ve Fidelity Bitcoin ETF'lerinin piyasa genişliğiyle ilgili belirli likidite ölçütlerinde Grayscale Bitcoin Trust'a karşı zaten avantajlı bir durumda olduğuna dair dair kanıtlar buluyoruz" diye yazdı.

Stratejistler, Hui-Heubel metriğinin BlackRock ve Fidelity ürünleri için yaklaşık dört kat daha düşük olduğuna dikkat çekti. Bu oran ise, bu iki ETF'in önemli ölçüde daha fazla pazar genişliğine sahip olduğuna işaret ediyor.

İkinci metrik olarak ise ETF'lerin kapanış fiyatlarının ortalama net varlık değerinden ne kadar saptığı hesaplanıyor. Stratejistler daha düşük bir sapmanın daha yüksek bir likiditeye işaret ettiğini ve bunun tersinin de geçerli olduğunu belirtiyor.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE