Bitcoin ‘Fidye yazılımı’ Darbesi Yedi: ABD Kripto Paralar İçin Harekete Geçti!

Bitcoin ‘Fidye yazılımı’ Darbesi Yedi: ABD Kripto Paralar İçin Harekete Geçti!

Bitcoin, Elon Musk ve Çin’den gelen haber akışının etkisiyle geçtiğimiz haftalarda 55 bin dolar bandından 30 bin dolar bandına kadar çekilmişti. Bu noktadan sonra zaman zaman toparlanma emaresi gösteren Bitcoin, ABD’de alevlenen ‘Kripto para ve Fidye Yazılımları’ hakkındaki tartışmanın etkisiyle 32 bin dolara kadar geriledi.


Kripto para piyasasının en büyük hacimli birimi Bitcoin ABD'de artan 'Fidye Yazılımları' tartışmasıyla sert düştü. Özellikle ABD'li iki senatör Roy Blunt ve Mark Warner, kripto paralar için düzenlemelerin güçlendirilmesi çağrısında bulunması ve Başkan Joe Biden'in son fidye yazılımı saldırılarında kripto paraların rolü hakkında bilgi istemesi düşüşte etkili oldu.

Kripto paralar konusunda yatırımcılar 2021 yılı bitmeden regülasyonların gelmesini beklerken, ABD'de Senatör Mark Warner, kripto paralar ve fidye yazılımı hakkındaki tartışmanın 'daha yeni başladığını' bildirdi. Senatör Warner, kripto paralar bir takım iyi tarafları olduğunu ifade ederken, 'Fidye yazılımı' tarafı için karanlık nokta vurgusunu yaptı.

NE OLMUŞTU?

Dünyanın en büyük gıda şirketlerinden ABD'li et tedarikçisi JBS, önemli bir fidye yazılımı saldırısı yaşadı. Ünlü şirketin, kripto para olarak 5 milyon dolarlık fidye ödemek zorunda kalması ABD'de tartışmaların fitilini yaktı. Piyasalarda Biden yönetiminin kripto paralara gelecek regülasyonlar öncesi 'Fidye yazılımı ve kripto para' başlığına odaklandığı konuşuluyor.

ABD 'KRİPTO PARALAR VE FİDYE YAZILIMI' KONUSUNU G-7'YE TAŞIYOR

ABD Ulusal Danışmanı Jake Sullivan, Amerikan heyetinin G-7 toplantılarında, kripto paraları da içeren fidye yazılımı temalı siber saldırılar konusunda bir eylem planını gündeme getireceğini açıkladı.

'FİDYE YAZILIMI' TARTIŞMASI REGÜLASYONLARI SERTLEŞTİREBİLİR ALGISI BİTCOİN'İ BASKILADI

Kripto paralar konusunda Türkiye dahil bir çok büyük ülkenin yıl bitmeden düzenlemeleri devreye sokması bekleniyor. Kripto paralarda yapılacak düzenlemeler (regülasyon) öncesi ABD'de alevlenen 'Fidye yazılımı ve kripto para' tartışması ve konunun G-7'ye taşınması durumu, düzenlemelerin sertliğini artırabileceği korkusu Bitcoin ve diğer alt-coinlerde baskılanmayı beraberinde getirdi.

Nitekim Bitcoin 37 bin dolar sınırından 32 bin dolar sınırına kadar çekildi.

0 Yorum

YORUM EKLE