Bitcoin ve Ethereum’da Fiyat Sıkışması: Yeni Bir Kırılım Kapıda mı?

Bitcoin ve Ethereum’da Fiyat Sıkışması: Yeni Bir Kırılım Kapıda mı?
Kripto paralar, geçen haftaki düşüş ağırlıklı volatilitenin ardından bu hafta nispeten daha sakin bir görünüme sahipti.

Piyasa katılımcıları, FTX çöküşünün etkilerinin yayılma riskine yönelik temkinli kalmaya devam ediyor. Bu durum, kripto piyasalarına daha düşük bir fiyat oynaklığı olarak yansırken yatırımcıların yeni yön için bir karar aşamasında olduğunu izlenimi de sunuyor. Buna göre Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) son durumuna bakalım. 

Bitcoin (BTC)Bitcoin (BTC), hafta başında 15.000 dolar bandını bir kez daha test ettikten sonra dip bölgeden yeniden talep gördü. Ancak talebin kısıtlı kalmasıyla hafta boyunca 16.000 dolar bandında yatay kaldı. 

Bitcoin piyasasında hafta boyunca yukarı yönlü hareket zayıf kaldı, ancak alt bölgede günlük kapanışların daha yüksek dipler oluşturması, en azından düşüş ivmesinin yavaşladığına dair bir görünüm sundu. Diğer dikkat çeken bir ayrıntı ise BTC’nin Mart ayı orijinli düşen trend çizgisi üzerine çıkma girişiminde zorlanmasıydı. Bu hareket, aynı zamanda BTC’nin 16.800 dolar seviyesinde dirençle karşılaşmasıyla da desteklendi. Diğer yandan 16.800 dolar noktası, kısa vadeli düşüş ivmesi baz alınarak yapılan ölçüme göre Fib 0,236 değerine denk geliyor.

Güncel duruma göre 16.800 dolar üzerinde kalmaya devam eden Bitcoin, hafta sonu işlemlerinde 17.000 dolar üzerinde zemin oluşturmayı başarabilirse bu piyasa tarafından fiyat sıkışmasının yukarı yönlü kırıldığı şeklinde yorumlanmasına neden olabilir. 

Bu durumda önümüzdeki günlerde BTC/USD’nin oluşan simetrik üçgen görünümüne göre 18.700 dolardaki Fib 0,618 değerine doğru hareket edebilebileceğini görebiliriz. Bu yolda 17.500 ve 18.150 dolar seviyeleri ise ara direnç olarak takip edilecek. 

Diğer yandan Bitcoin, hafta sonuna 16.800 dolar altına girerse satış baskısı geri dönebilir. Düşüş yönlü senaryoda kritik desteğin kırılımı, Bitcoin’in ilk olarak 16.300 (Fib 0,144) değerini test etmesi ve ardından 15.500 - 15.800 dolar aralığına doğru bir düşüş ivmesi oluşturmasına neden olabilir. 

Önemli teknik göstergelerden Stokastik RSI, kısa vadeli fiyat hareketine bağlı olarak aşırı satım bölgesi üzerinde hafif yukarı eğimli yatay kalmaya devam ediyor. Buna göre 17.000 dolar seviyesinde saatlik kapanış barlarının görülmesi Stoch RSI’ın alıcılı yönlü sinyaller üretmesini sağlayacaktır. ADX göstergesi ise geçen haftaki sert düşüşün etkisiyle genel düşüş trendinin güçlü kalmaya devam ettiğini gösteriyor. 

Özetle Bitcoin’in piyasayı kaosa sürükleyen FTX krizinin etkilerini üzerinden atmak için teknik olarak yeniden 18.700 dolar üzerinde zemin oluşturması son derece önemli gözüküyor. En büyük kripto para, bu bölgenin altında kaldığı sürece önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilecek diğer olumsuz gelişmelere bağlı olarak 2022 yılının yeni diplerini keşfetmek için yönünü aşağı çevirebilir.

Ethereum (ETH)


Ethereum, bu hafta Bitcoin’den nispeten daha zayıf bir performans gösterdi. ABD enflasyonunu beklentinin üstünde gelmesiyle başlayan toparlanma süreci 11 Kasım’da FTX’in iflas başvurusuyla kısıtlı kaldı. O günden bu yana düşük ivmeli düşüş trendine devam eden Ethereum, hafta boyunca 1.200 doların altını test etti. 

Güncel duruma göre 1.180 dolar (Fib 0,144) seviyesinde destek bulan kripto para, haftanın ikinci yarısında 1.230 dolardaki Fib 0,236 değerinin altına kayarak negatif bölgede işlem görmeye devam etti. 

Ethereum, önümüzdeki 48 saat içinde en yakın direnci 1.230 dolar üzerinde saatlik kapanış barları görmeye başlarsa bu ivme, 1.310 dolardaki orta vadeli düşen trend çizgisine kadar devam edebilir. Olası bir trend çizgisi kırılımında ise ETH/USD için 1.375 ve ardından 1.435 dolar seviyeleri yakından takip edilecek. 

Ethereum piyasası için de 1.435 doların üzerinde zemin oluşturmak son düşüşün olumsuz etkilerinden kurtulmak için kritik hareket görülebilir. 

Alt bölgede ise bu haftaki destek fiyatı 1.180 doların kırılması, son dip bölgesi 1.100 doları yeniden gündeme getirebilir. 1.100 doların altında günlük kapanışlar ise Ethereum’un 1.000 dolarlık psikolojik fiyat seviyesini kaybetme riskini artıracaktır.


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE