Bitcoin ve Ethereum Yükselişteki Kritik Dirençlerine Ulaştı

Bitcoin ve Ethereum Yükselişteki Kritik Dirençlerine Ulaştı
Bitcoin, geçen haftayı 17.100 dolar direnci üzerinde kapattıktan sonra bu haftaya yükseliş ivmesini hızlandırarak başladı. Bitcoin, kısa vadede dik ivmeli bir trende ulaşırken kritik bir direnç alanına ulaştı. Ethereum da Bitcoin’e benzer bir grafik çizerken teknik açıdan daha agresif bir yükselişe sahip. 

Bitcoin 20.000 dolar öncesi son engelini test ediyor
Bitcoin, 2023 yılına alıcılı başlarken Ocak ayının ilk haftasını Kasım ayından bu yana devam eden bant hareketinin üst çizgisinde yükseliş potansiyeliyle kapattı. Bu ivme, hafta içinde ABD TÜFE verisinin beklentiler doğrultudan gelmesiyle desteklenirken Bitcoin, bugün 19.000 dolar sınırına kadar ulaştı. 

Bitcoin için son olarak Kasım ayındaki keskin düşüşü baz almaya devam ediyoruz. Buna göre en büyük kripto para, Aralık ayı ortasında dirençle karşılaştığı 17.800 - 18.000 dolardaki direnç alanını sorunsuz geçmeyi başardı. Bu hareket özellikle 3 aylık üstel hareketli ortalama değerinin kararlı şekilde kırılmasını sağlamasıyla son derece önemliydi. 

89-EMA değerinin üzerinde kapanış yapan BTC, dün daha yüksek oranlı bir günlük kazanım elde ederken haftanın son iş gününde kritik direnci önünde daha temkinli hareket ediyor. 
Son duruma göre hafta sonu işlemlerinde günlük grafikte görüldüğü üzere 19.200 dolar (Fib 0,618) üzerinde bir gün kapanışının gelmesi durumunda yukarı yönlü ivmenin devam etme potansiyeli var. Buna göre Bitcoin, Ekim ayındaki direnç bölgesi olan 20.150 - 21.300  dolar aralığına kadar yükselebilir. Bu da 19.200 doların 20.000 dolar bandı için son engel olarak karşımıza çıkması anlamına gelecek. 

Kısa vadeli Bitcoin hareketi kontrol edildiğinde yükselişin 8-EMA’nın 21-EMA üzerine çıkmasıyla hızlandığını gördük. Güncel durumda ise bu iki kısa vadeli ortalama, orta vadeli ortalamanın üzerine çıkmak adına yukarı hareketine devam ediyor. Diğer bir deyişle 8 ve 21 günlük EMA değerleri, önümüzdeki günlerde 18.000 dolar bölgesi işaret ederse bu ivme, Bitcoin’in yükseliş trendine girdiğine dair bir işaret olarak kabul edilebilir. Zira üstel hareketli ortalamaların aşağı yönlü geçişi, en son Aralık 2021 döneminde gerçekleşti ve o günden bu yana Bitcoin, düşüş eğilimine devam etti. Şimdi ise yukarı yönlü geçiş, kararlı bir yükseliş trendi için önemli sinyal olarak yorumlanabilir.
Diğer yandan Bitcoin’in 19.200 direncini kıramaması, piyasada stresi artırabilir ve son 2 haftanın kâr satışlarını tetikleyebilir. Bu durumda 18.500 dolar ilk destek noktası olarak takip edilecek olup hemen altında 17.900 - 18.000 dolar aralığı daha önemli bir destek bölgesi olarak gündeme gelebilir. 

Ethereum kritik direncinde mola verdi
Ethereum, piyasanın geri kalanıyla birlikte 1.200 dolardan başlayan son trendinde 1.400 dolara kadar ulaştı. Bugünkü işlemleri baz alarak bakarsak 1.220  ve 1.300 dolar gibi kritik dirençlerini bu sefer net şekilde geçen Ethereum’un güncel durumda 1.420 dolar direncinde biraz zorlandığı görülüyor. 

Alıcılar önümüzdeki 48 saat içinde 1.420 doların üzerinde günlük kapanış yapacak yeterli işlem hacmine ulaşabilirse ETH’nin bir sonraki hedefi 1.500 dolara (Fib 0,786) doğru hızla hareket edebileceğini görebiliriz. Şu an pozitif ivmesini koruyan Ethereum, 1.420 dolar üzerinde bir gün kapanışı gerçekleştirmezse Bitcoin’e benzer olarak kâr satışlarıyla bir düzeltme görebiliriz. Olası bir düzeltme aşamasında 1.350 - 1.360 dolar en yakın destek olarak görülüyor. Bu bölgenin altında düzeltme 1.300 dolara kadar uzanabilir. Olası bir gerilemede alıcılar, 1.300 dolar desteğini savunabilirse yükseliş trendinin bu sefer daha güçlü şekilde devam edebileceğini görebiliriz. 
Diğer bir detay ise Ethereum’da son yükseliş ivmesinin Aralık ayı zirvesinin aşarak daha düşük zirvelerle oluşan düşüş trendini bozması oldu. Bu da Ethereum’da trendin devam edebileceğine yönelik başka bir işaret olarak kabul edilebilir. 

Ancak kripto para piyasalarının iç ve dış gelişmelere hızlı tepki verdiği gerçeği göz ardı edilmeden olası geri çekilmelerde destek seviyelerinin yakından takip edilmesi son derece önemli.  


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE