Borsa günü 1.430 puanın üzerinde tamamladı

Borsa günü 1.430 puanın üzerinde tamamladı

Küresel piyasalardaki yatay görünüm ile Borsa İstanbul'da da buna paralel bir seyirle güne başladı. BIST 100 endeksi, günün ikinci yarısında alımlar güçlenince günü %0,81 oranında yükselişle 1.432,04 puandan tamamladı

borsaseans.com

Dün ABD ve İngiltere piyasaları kapalıydı. Avrupa tarafında ise enflasyon endişeleri ön plana çıktı. Bu görünümde risk iştahı baskılanırken, bugün ise küresel piyasalarda kararsız seyir göze çarptı. İçeride de beklenen normalleşme kararları dün akşam Kabine toplantısı sonrasında açıklandı, bugün itibarıyla kademeli normalleşmeye geçilmiş durumda.

Bugün piyasaların ana gündeminde yurtiçi de olmak üzere İmalat PMI verileri vardı. İmalat sanayiinde görünüm yurtiçinde gerilerken, ABD'de tarihi seviyeye yükseldi. Beklentileri aşarak yüzde 7 oranında gelen ilk çeyrek büyüme verisi dün sabah saatlerinde endekste kısa süreli olumlu bir hava yaratırken, devamında bu hareket satış fırsatı olarak kullanıldı. Günün genelinde kararsız yatay bir seyir izlenirken, endeks gün içinde 1.414 ile 1.427 seviyeleri arasında dalgalandı. BİST 100 endeksi günü yüzde 0,11 oranında değer kaybıyla 1.421 seviyesinden tamamlarken, bugün yukarı yönlü hareket etti. Asya borsaları karışık seyretti. Avrupa borsaları, İspanya hariç yükselişle açıldı. Dün kapalı olan ABD borsası bugün yükselişle açıldı.

0 Yorum

YORUM EKLE