Uyarı: 19.05.2022 tarihinde premium üyelik sistemine geçiyoruz. Bu tarihten itibaren teknik analizlere yalnızca premium üyelerimiz erişebileceklerdir!

Borsa İstanbul'da Akşam Seansı Uygulanacak mı?

Borsa İstanbul'da Akşam Seansı Uygulanacak mı?
Borsa İstanbul, aracı kurumlara gönderdiği yazıda pay piyasasında da VİOP’ta olduğu gibi akşam seansının başlatılması konusunda değerlendirme yapılmasına karar verildiğini belirtti.

Borsa İstanbul, vadeli işlem ve opsiyon piyasasında olduğu gibi, pay piyasasında da akşam seansı uygulamasını değerlendiriyor.

Borsadan aracı kurumlara giden belgede aracı kurumlardan konu hakkında görüşleri soruldu.

Uygulamanın devreye alınmasına ilişkin henüz bir karar ve tarih verilmedi.

Yazıda pay piyasasında seans sonunu takiben işlemlerin belirli bir ara sonrasında yeniden başlaması şeklinde bir uygulamaya geçilmesinin, başta ABD olmak üzere yurt dışı borsalar ile ortak işlem saatlerini artırması konusunda uyuma değinildi. VİOP uygulaması ile etkileşimin artması ve gün sonu bilgi akışının fiyatlamalara daha etkin yansıyacak olması, piyasa işlem hacmi ve likidite artırması gibi kazanımlar da getirebileceği belirtildi.

Akşam Seansı Hangi Ülkelerde Var?

Borsa İstanbul'dan giden yazıda pay piyasasında akşam seansına yönelik dünya uygulamaları da örnek gösterildi.

Yazıda NYSE, Nasdaq, İngiltere, İsviçre, Moskova ve Güney Kore borsalarında paylarda akşam seansı uygulandığına dikkat çekildi. Bu borsaların bazılarında akşam seansına dahil edilen payların sayısının sınırlandırılması, Moskova'da olduğu gibi ayrı bir endeks yayını yapılması, akşam seansında fiyat limitlerinin daraltılması gibi örneklere rastlandığı belirtildi.

Moskova borsasında da günlük işlem hacminin yüzde 10'una yakınının akşam seansında gerçekleştiği vurgulandı.
Borsa İstanbul pay piyasasında işlem saatleri hali hazırda açılış seansında tek fiyat 09.40-09.55 aralığında emir toplama, 09.55-10.00 aralığında fiyat belirleme, 10.00-18.00 aralığında sürekli işlem, kapanış tek fiyat 18.00-18.05 ve 18.05-18.10 kapanış fiyatından işlemler olarak gerçekleşiyor.


''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

0 Yorum