Uyarı: 19.05.2022 tarihinde premium üyelik sistemine geçiyoruz. Bu tarihten itibaren teknik analizlere yalnızca premium üyelerimiz erişebileceklerdir!

Borsa İstanbul'da pozitif seyir devam ediyor

Borsa İstanbul'da pozitif seyir devam ediyor
Piyasalar Powell ile yoğun veri gündemine odaklanırken, risk iştahında düşüş görülüyor. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü %0,44 oranında yükselişle 1.461,69 puandan tamamladı

Piyasalar yeni haftaya güç kaybıyla başladı. Birçok ülkede yeni varyantlar söz konusu olurken, rekor vaka ve ölüm sayılarına ulaşılması ile artan salgın kaynaklı endişeler ve Çin’de toparlanmanın yavaşladığının görülmesi de yeni haftada risk iştahı üzerindeki baskı unsurarında oluyor. Bugün ABD’den gellecek ekonomik veriler ve piyasaların odağında olan Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek. Powell’ın enflasyon endişeleri ve istihdam piyasasındaki toparlanmaya ilişkin değerlendirmeleri öne çıkıyor.

Son dönemde yükseliş eğiliminin ön plana çıktığı küresel borsalar yeni haftaya zayıf bir seyirle başladı. Yurt dışında zayıflayan görünüme karşın geçen hafta da görülen pozitif ayrışma yeni haftaya başlarken de devam ederek BIST 100 Endeksi dün günü yüzde 0,53 oranında yükselişle 1.455,25 puandan tamamladı. Endeks güne yurt dışındaki görünüme paralel hafif satıcılı başlarken, günün ilk yarısında karışık seyir izledi. Günün ikinci yarısında alım ağırlıklı yatay seyreden endeks, günü bu şekilde tamamladı. Asya borsaları satıcılı seyrederken, Avrupa borsaları düşüşle açıldı. Ekonomik veriler ve salgın endişeleri gündemdeki yerini korurken, ABD borsası perakende satışlar verisinin ardından düşüşle açıldı. 

0 Yorum