Borsa İstanbul'da yabancının ayak sesleri

Borsa İstanbul'da yabancının ayak sesleri
Borsa İstanbul'da geçen hafta yabancı yatırımcıların net alımları 4 ayın zirvesine çıktı. Geçen haftayla birlikte yabancıların net alım serisi 5. haftasına girdi.

Son dönemde yerli yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği Borsada yabancı yatırımcıların işlemlerinde de toparlanma ivmesi görülüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 2 Aralık haftası itibariyle yurt dışı yerleşiklerin net hisse alımı 340 milyon dolar oldu. Böylelikle yabancıların net hisse alımı Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

2 Aralık haftası itibariyle yabancının borsaya giriş serisi de 5. haftaya çıktı. 5 haftada yabancı yatırımcı borsada 574 milyon dolarlık net alım yaptı.

Yılbaşından bu yana bakıldığında ise yabancının borsada satıcılı olduğu görülüyor. 2022 yılında yabancı yatırımcı 3,1 milyar dolarlık net hisse satışı yaptı.

2 Aralık haftası itibariyle yabancı tahvil tarafında ise 36 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi. 2022 yılı tamamında tahvilde yabancının net satışı 2,2 milyar dolar oldu.


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE