Borsa yatırım fonları rekor yeniledi

Borsa yatırım fonları rekor yeniledi
Borsa yatırım fonlarına (ETF) girişler şimdiden 2020 yılında kırılan rekoru aştı.

Financial Times gazetesinin haberine göre borsa yatırım fonlarına  girişler ağustos ayı sonu itibarıyla 2020 yılında kırılan rekoru  aştı.

Habere göre ağustos sonu itibarıyla küresel borsa yatırım fonlarına  para girişleri 834,2 milyar dolara çıktı. Rakam, geçen yılın tamamında 762,8 milyar dolarla rekor kırmıştı.

ETFGI verilerine göre borsa yatırım fonları tarafından yönetilen  varlıkların toplam büyüklüğü de 9,7 trilyon dolara yükselmiş durumda. 2018 yılı sonunda ise rakam 4,8 trilyon dolar düzeyinde bulunuyordu.
BofA'nı hazırladığı raporda 8 Eylül haftasında hisse senedi ve tahvillere girişler, altında ise sınırlı çıkış yaşandığına dikkat çekti. Raporda 2021'de küresel hisse senetlerine yıllıklandırılmış girişlerin 1 trilyon doları aştığı belirtildi.
Bank of America tarafından hazırlanan raporda 2021’de küresel hisse senedi piyasalarına yıllıklandırılmış veriye göre 1 trilyon dolarlık girişin yaşandığını belirtti.

Raporda 8 Eylül haftasına ilişkin portföy akımları ele alındı

Buna göre 8 Eylül haftasında nakit varlıkları 15,2 milyar dolar arttı, bu 5 haftanın en yüksek seviyesi oldu. Hisse senedi piyasalarına 12,7 milyar dolarlık, tahvil piyasasına 12,6 milyar dolarlık giriş gerçekleşti.

Altın fonlarına ise 0,2 milyar dolarlık çıkış yaşandı

Gayrimenkul yatırım ortaklıklarına 1,8 milyar dolarla Şubat 2019’dan beri en büyük giriş gerçekleşti. Teknoloji hisselerine girişler 1,1 milyar dolarla 11. haftada da devam ederken finans sektörü hisselerine 2 milyar dolarlık giriş yaşandı. Bu, pandemiden beri görülen ikinci en büyük giriş olarak kaydedildi.

Gelişen hisse senedi borsalarına 3,1 milyar dolar

Bölgesel bazda bakıldığında hisse senetlerine en büyük girişler 2,2 milyar dolarla ABD’de, 3,1 milyar dolarla gelişen piyasalarda gerçekleşti. Her iki bölgeye girişler 5 haftadır devam ediyor.

Japonya’da 1,9 milyar dolarla 3 haftadaki ilk çıkış gerçekleşti.Tahvil fonlarında ise en büyük giriş 2,2 milyar dolarla gelişen piyasalarda oldu.


''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

0 Yorum

YORUM EKLE