Borsada Gün Satıcılı Devam Ediyor

Borsada Gün Satıcılı Devam Ediyor

Bist 100 endeksinde haftanın başında tedirgin seyreden piyasa , haftanın ortasında günün yarısına kadar satıcı ağırlıklı oldu.

TCMB ve Çin Merkez Bankası tarafından yapılan swap anlaşması 46 milyar TL ve 35 Milyar Çin Yuanına ulaştı , yapılan swap anlaşmaların şuan için endeksi olumsuz yönde etkilediğini gözlemliyoruz.

Piyasalardaki tedirginlik , pandeminin ekonomiye verdiği olumsuz etkiler sebebiyle netliğe ulaşmıyor , alıcıların piyasada etkili olabilmesi için pandemi koşullarının hafiflemesi ve ekonomide bıraktığı hasarların hızla giderilmesi gerekli , ayrıca 2008 yılından beri enflasyondaki yükseliş ilk kez %5 seviyelerine gördü , kademeli olarak enflasyonun gevşetilmesi şart gibi görünüyor.

Bist 100'de Günün ilk Yarısında En Çok Değer kaybeden şirketleri Bera Holding A.Ş. BERA, Merit Turizm Yatırım ve İşletme A.Ş. MERIT, Taze Kuru Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. TKURU ve Ütopya Turizm İnşaat İşletmecilik A.Ş. UTPYA olurken

En çok değer kazanan şirketleri Uzertaş Boya Sanayi Ticaret ve Yatırım A.Ş. UZERB, Euro Kapital Yatırım Ortaklığı A.Ş. EUKYO, Gediz Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. GEDZA ve Umpaş Holding A.Ş. UMPAS oldu.


0 Yorum

YORUM EKLE