Borsada manipülasyon: Şüpheliler 5 milyar TL kâr elde etti

Borsada manipülasyon: Şüpheliler 5 milyar TL kâr elde etti
Borsadaki manipülasyon soruşturmasında şüphelilerin bankacılık endeksini suni olarak yükseltip 5 milyar kâr elde ettikleri, küçük yatırımcının zararının ise 1 milyar TL olduğu öne sürüldü.

Borsa İstanbul’da son dönemlerde meydana gelen yükseliş sonrası ani satış baskısı oluşan manipülatif hareketlerin ardından Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) hazırladığı rapor İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Başlatılan soruşturma kapsamında 10 şüphelinin yakalanması için Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri İstanbul merkezli 4 ilde operasyon düzenledi. 8 kişi gözaltına alındı. 2 kişinin yurt dışında olduğu tespit edildi. Emniyette sorgulanan şüpheliler bu sabah işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilirken söz konusu borsa manipülasyonuyla ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı.

İŞLEM HACMİ 30 MİLYAR TL
Soruşturma dosyasına yansıyan bilgilere göre, şüphelilerin özellikle Borsa İstanbul’da Banka Endeksi'ni oluşturan bankacılık sektörü paylarında ve bu paylara ait vadeli işlem piyasalarında yoğun işlem yaptıkları belirlendi.

Basında yer alan haberlere göre üç aylık dönemde BİST Banka Endeksi paylarında ve bu payların dayanak varlık olduğu vadeli işlem sözleşmelerinde grup hesaplarından gerçekleştirilen işlem hacimlerinin yaklaşık 30 milyar TL olduğu kaydedildi.

FİYATLARIN BELİRLENMESİNDE ETKİLİ OLDULAR
Dosyadaki bilgilere göre, şüpheliler bankacılık sektörü paylarına yüksek talep olduğu izlenimi oluşturarak, yoğun ve sürekli alım satım işlemleri ile piyasada hâkimiyet kurdu ve pay fiyatlarının belirlenmesinde etkin hareketlerde bulundu.

Yine, eş zamanlı olarak ilgili bankacılık sektöründeki paylar ile vadeli işlem piyasasında uzun pozisyon alındığı, banka paylarında yükseliş olacağı beklentisi ve algısının oluşturulduğu, pay piyasasında paralel yapılan alımlarla ayni payların spot piyasa değerlerinin suni bir biçimde anıldığı, bu şekilde yatırımcılara fiyatların spot piyasada da yükseleceği beklentisinin verildiği, bu yolla her iki piyasanın birbirini etkileyerek fiyatların yükseltilmesine yol açıldığı belirtildi.
Bahse konu eylemlerin gözaltına alınan şüpheliler tarafından organize bir şekilde gerçekleştirildiği, şüphelilerin birbirleri ile ilişkili oldukları, ilgili paylar ve paylara ait vadeli işlem sözleşmelerinin büyük çoğunluğunun operasyon kapsamında yakalanan bu kişilerin mülkiyetinde olduğu iddia edildi.

5 MİLYAR KÂR, 1 MİLYAR TL ZARAR
Dosyada, şüphelilerin organize ve örgütlü olarak 6362 SPK’nun 107/1 maddesinde tanımlanan “İşlem Bazlı Piyasa Dolandırıcılığı” suçunu işledikleri belirtilirken, SPK uzmanlarınca yapılan çalışmalar sonucunda "şüphelilerin realize kârlarının 2.5 milyar TL olduğu, elde edilen toplam kârın ise yaklaşık 5 milyar TL olduğu" belirtildi.
Öte yandan buna bağlı olarak piyasada yaşanan sert düşüşler nedeniyle yaklaşık 1 milyar TL zarar oluştuğunun değerlendirildiği belirtildi.


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE