Borusan ABD'den 162 milyon dolara şirket satın aldı

Borusan ABD'den 162 milyon dolara şirket satın aldı
Borusan Mannesmann tarafından KAP'a yapılan açıklamada şirketin ABD'de çelik boru üretimi alanında faaliyet gösteren Berg EUROPIPE Holding'in sermayesinin tamamını temsil eden payları satın almak üzere anlaştığı belirtildi.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımlarınız için linkimiz;

Borusan Mannesmann (#BRSAN) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şirketin global pazarlarda varlığını daha fazla artırmak adına, Borusan Mannesmann Pipe US Inc tarafından ABD'de çelik boru üretimi alanında Panama City ve Mobile şehirlerinde faaliyet gösteren Berg EUROPIPE Holding Corp.'un sermayesinin tamamını temsil eden payların satın alınmasına ilişkin olarak gerekli izinlerin alındığı ve 13 Nisan 2023 tarihinde EUROPIPE GmbH ile pay alım sözleşmesi imzalanarak pay devir işlemlerinin tamamlandığı duyuruldu. Borusan pay alım sözleşmesi uyarınca satın alma bedelinin 162 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Borusan tarafında 16 Mart 2023 tarihinde KAP’a yapılan açıklamada şirketin Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) mukim ve hisselerinin tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı olan Borusan Mannesmann Pipe US Inc. ile EUROPIPE GmbH arasında, EUROPIPE GmbH’nın ABD’de çelilk boru üretimi alanında faaliyet gösteren bağlı ortaklığı Berg EUROPIPE Holding Corp.’un sermayesinin tamamını temsil eden paylarınnın satın alınması hususunda müzakerelere başlandığı belirtilmişti.

Bloomberght'de yer alan habere göre şirketin gerçekleştirdiği satın alma ile Kuzey Amerika enerji boru pazarında önemli oyunculardan biri olmayı hedeflediği belirtiliyor.
Borusan Grubu’nun 1958 yılında ilk sanayi girişimi olarak kurduğu Borusan Mannesmann, 2014 yılından bu yana ABD’nin Teksas eyaletindeki fabrikası ile faaliyetini sürdürüyordu. Aynı zamanda Baytown’da üretime başlaması planlana ikinci tesisi ve bu satın alım işlemi ile birlikte ABD’deki tesis sayısını 4’e çıkaracak şirketin ABD’de toplam üretim kapasitesi 1 milyon tona, ABD’de cirosu ise yaklaşık 1 milyar dolara ulaşacak.


 Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi

Facebook'ta;  BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da;   BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
              BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)
Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

0 Yorum