BRÜT TAKAS NEDİR ? NEDEN UYGULANIR ?

BRÜT TAKAS NEDİR ? NEDEN UYGULANIR ?
Brüt Takas Nedir ?

Brüt Takas , Sermaye Piyasaları Kurulu'nun hisselerdeki spekülatif hareketleri önlemek için uyguladığı bir tedbir sistemidir. Brüt Takas tedbiri uygulanan hisselerde tedbir başlangıcından sonra aldığınız hiçbir hisseyi aynı gün içinde alıp satamazsınız ,

Örnek vermek gerekirse ; Brüt takas tedbirine giren A hissesinin Bugün almak istediniz ve aldınız , hisse al-sat ekranında A hissesini almak istediğinizde "Bu Hisse Brüt Takas Uygulamasındadır." şeklinde bir uyarı ile karşılaşacaksınız , çünkü o uyarıda size aldığınız hisseyi aynı gün satamayacağınız bildirilmek istenmiştir.

Ayrıca Brüt Takas Uygulamasındaki diğer amaç kredili işlemlerin yasaklanmasıdır. Brüt Takas Tedbiri uygulanan hisselerde sadece nakit işlemler yapılabilir ,kredili işlemler yapılamaz.

Brüt Takas Neden Uygulanır ?

Yatırımcıların kararlarını etkilemek üzere hisseler üzerinde ani spekülatif hareketler yapıldığında genel olarak hisseye verilen ilk tedbir Brüt Takas uygulamasıdır.

Bu uygulama ile SPK , hisseler üzerinde yanıltıcı etkiler bırakmak isteyen spekülasyoncuları engellemeyi amaçlamaktadır. Hisse üzerindeki ani fiyat değişimlerini engellemek için bu tedbir uygulanır.

Brüt Takas Tedbiri SPK Tarafından , Hisseler üzerindeki olağan dışı hareketleri engellemek amacı ile SPK'nın belirlediği tarihler aralığında uygulanabilir.Açığa Satış Nedir?  yazımızı okumak için tıklayınız.

0 Yorum

YORUM EKLE