Bu hafta takip edilecek 4 önemli gelişme

Bu hafta takip edilecek 4 önemli gelişme
 ABD borsalarının ayı piyasası eşiğine gelmesiyle birlikte yatırımcılar, merkez bankasının artan enflasyona karşı politik tepkisiyle ilgili daha çok ipucu elde etmek için Çarşamba günü paylaşılacak Fed toplantı tutanaklarını inceleyecek.

Geçen hafta majör perakendecilerin hayal kırıklığı yaratan sonuçları, zaten enflasyon endişeleri, artan faiz oranları, Ukrayna’daki savaştan kaynaklı jeopolitik belirsizlik ve resesyon beklentisinden epey zarar görmüş piyasaları altüst ettikten sonra perakende kazanç raporları ilgi çekecek. Fed’in enflasyon ölçümünü de içeren ABD kişisel gelir ve harcama verileri, ekonomik takvimde başı çekerken Euro Bölgesi ve İngiltere’den gelen PMI verileri yakından takip edilecek.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Fed tutanakları

Yatırımcılar, Fed’in Çarşamba günü paylaşılacak olan toplantı tutanaklarının, merkez bankasının ekonomiyi resesyona sokmadan kırk yılın en agresif enflasyonunu kontrol altına alıp alamayacağı konusunda fikir vermesini umuyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, bankanın “yumuşak bir iniş” yapabileceğine güveniyor ancak Wall Street, resesyon beklentilerinin arttığı yönündeki uyarılarıyla buna ikna olmuş değil.

Goldman Sachs stratejistleri, önümüzdeki iki yıl içinde ABD ekonomisinin resesyona girme şansını %35 olarak öngörürken Wells Fargo analistleri, 2022 sonu ve 2023 başında hafif bir resesyon bekliyor.

Fed Mart ayından beri faizleri 75 puan artırdı bile ve piyasalar Haziran ve Temmuz aylarında 50’şer puanlık artırımlar bekliyor.

Powell enflasyonu kontrol altına almak için gerektiği kadar faiz artırma sözü verdi. Tutanaklar, politika yapıcıların enflasyonun ne kadar kalıcı olmasını beklediğini ve ekonominin daha sıkı bir para politikasını karşılamaya yetecek kadar güçlü olup olmadığını gösterecek.

2. Perakende kazanç raporları

Yatırımcılar önümüzdeki hafta Costco (NASDAQ:COST), Dollar General (NYSE:DG) ve Best Buy (NYSE:BBY) kazanç raporlarını elde edecek. Geçen hafta büyük perakende şirketlerinin hayal kırıklığı yaratan sonuçları, hisse senetlerine zarar vererek ekonomik görünümle ilgili korkuları artırdı.

Walmart (NYSE:WMT) ve rakibi Target (NYSE:TGT), mağaza trafiğinin hâlâ güçlü olduğunu gösterirken yüksek enflasyonun ABD’li alıcıların alım gücünü azaltmaya başladığını raporladı.

Wall Street brokerları artan yakıt maliyetlerinden dolayı kârların baskı altında olmasını beklerken analistler, tüketicilerin masrafları azaltmasından ve daha kârlı genel mallar yerine daha düşük marjlı temel malları almaya yönelmelerinden dolayı hazırlıksız yakalandıklarını söyledi.

Analistler, stoklardaki birikme miktarı ile perakendecilerin büyük indirimlerinin de şok edici olduğunu belirtti.

3. Ayı piyasası?

ABD borsaları, yüksek kapanış fiyatına göre en az %20’lik düşüş olarak düşünülen bir ayı piyasasının eşiğinde.

S&P 500 Cuma gününü 3 Ocak’ta gördüğü rekor kapanış fiyatına göre %19 düşüşle bitirirken Nasdaq, 2021 Kasım zirvesine göre değerinin en az üçte birini kaybetti.

Piyasalar artan enflasyonla ilgili endişeler, şahin bir Fed ve ekonomik büyüme görünümü nedeniyle düşüş baskısı altında. Satışlara yol açan diğer bir etken de petrol ve diğer emtia fiyatlarında artışlara yol açan Ukrayna’daki savaş.

Yatırımcılar piyasaların ne zaman yükseleceğini anlamak için çeşitli ölçümlere bakıyor. Bunlardan biri Wall Street’in korku ölçümü olarak da bilinen CBOE Volatilite Endeksi. Endeks uzun vadeli ortalamaya göre yüksek olurken diğer büyük satışlar sırasında gördüğü seviyelerin hâlâ altında.

3. Ekonomi verileri

ABD’nin Nisan ayı kişisel gelir ve harcama verileri Cuma günü paylaşılacak. Raporda Fed’in birincil enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi bulunuyor. Ekonomistler verilerin, yüksek enflasyona rağmen geçen ay harcamaların güçlü olmaya devam ettiğini göstermesini bekliyor.

Ekonomi takviminde ayrıca ekonomistlerin güçlü kalmasını beklediği dayanıklı mal siparişleri, ilk işsizlik yardımı başvuruları ve ilk çeyrek için revize edilmiş GSYH verileri bulunuyor. GSYH’nin bir nebze yükseliş yönünde revize edilmesi bekleniyor.

Diğer yandan mortgage faizleri artıp tüketiciler daha temkinli olmaya başladıkça yeni konut satışları raporu konut piyasasında soğumaya işaret edebilir.

4. PMI verileri

Bu hafta İngiltere ve Euro Bölgesi, PMI verilerini paylaşacak.

Bölgenin PMI verileri Nisan ayında artarak şaşırtırken Omicron dalgası sonrasında yeniden açılış sürecinin hizmet sektörünü desteklemesiyle, bu aya ait veriler, fiyatlar artarken tüketicilerin hizmetlere yaptığı harcamaların ne kadar süre devam edeceğine ışık tutacak.

Öte yandan Almanya’nın Ifo işletme iklimi endeksinin Mayıs raporu Pazartesi günü paylaşılacak ve düşüş göstermesi bekleniyor.

İngiltere PMI verisi için beklentiler, bu ay hizmet sektörüne olan talepte bir artışa işaret etmesi yönünde. İngiltere Merkez Bankası Yöneticisi Andrew Bailey Pazartesi günü konuşma yapacak.Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE