Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gündem

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gündem
Borsalarda çalkantılı bir ay biterken yatırımcılar, piyasanın Haziran ayındaki hissiyatını belirlemeye yardımcı olabilecek tarım dışı istihdam raporunu inceleyecek. Cesaret verici son ekonomi verileri, Fed’in, para politikasını ekonomiyi resesyona sokmadan sıkılaştıracağı umutlarını artırdı.

Çin ekonomisinin görünümüne dair endişeler arasında yatırımcılar, Çin’in PMI verilerine de odaklanacak. Euro Bölgesi enflasyon verileri Salı günü paylaşılacak ve rekor bir seviyeye ulaşmış olması bekleniyor, bu da Avrupa Merkez Bankasının (ECB) kendi faiz artırımı döngüsünü başlatacağı yönündeki beklentileri güçlendirecektir.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Tarım dışı istihdam

Cuma günü Mayıs ayına ait tarım dışı istihdam raporu paylaşılacak ve işgücü piyasasının halâ güçlü olduğunu göstermesi bekleniyor. Ekonomistler, Nisan ayında 428.000 olan iş artışının Mayıs ayında 320,000 olmasını bekliyor. Bu yüksek bir beklenti olsa da bir yılın en düşük iş büyümesi anlamına geliyor.

İşgücü kıtlığı nedeniyle ücret artışının güçlü olması ve işsizlik oranının %3,5’e düşmesi bekleniyor.

Ekonomi takviminde özel sektör işe alım verileri, JOLTS iş olanakları ve işgücü piyasasındaki talebin bir göstergesi olan haftalık ilk işsizlik başvuruları bulunuyor.

İmalat ve hizmet sektörünün ISM verileri de artan fiyatlar ve tedarik zincirindeki sorunların etkisi ile ilgili kaygılar arasında dikkat çekecek. Tüketici güveniyle ilgili bir rapor da takvimde yer alıyor.

2. Borsalardaki toparlanma sürecek mi?

ABD borsaları Cuma günü ralli yaptı ve üç majör endeks de on yılın en uzun haftalık kayıp zincirini kırdı. Beklenenden daha iyi gelen ekonomi verileri, Fed’in, para politikasını korkulduğu kadar sıkılaştırmak zorunda kalmayabileceğine dair umutları artırdı.

Cuma günkü veriler, Nisan ayında tüketici harcamalarının beklenenden daha fazla arttığını gösterdi ve enflasyonda yavaşlamaya işaret etti.

Çarşamba günü paylaşılan Fed’in Mayıs tutanakları, “bir grup” politikacının, “aylık verilerin genel fiyat baskılarının artık daha fazla kötüleşmeyebileceğine işaret ettiğini” düşündüğünü gösterdi.

Fed bu yıl faizlerde 75 puanlık artırım yaptı ve piyasalar, Haziran ve Temmuz aylarında yarımşar puanlık artırımlarla fiyatlanıyor.

Bazı piyasa analistleri, enflasyonun zirveyi görme ihtimalinin olduğu bir zamanda, yükselen faizlerin ekonomik etkisiyle ilgili endişelerin, merkez bankasının Eylül ayında sıkılaştırma döngüsüne ara verebileceği anlamına geldiğini düşünüyor.

ABD piyasaları, Anma Günü tatilinden dolayı Pazartesi günü kapalı olacak.

3. Fed yetkililerinin konuşmaları

Yatırımcılar, önümüzdeki hafta birçok Fed yetkilisinden ekonomik görünümle ilgili yorumlar duyma şansını yakalayacak.

Fed Yöneticisi Christopher Waller Pazartesi günü, New York Fed Başkanı John Williams ve şahin olarak bilinen St. Louis Fed Başkanı James Bullard Çarşamba günü ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise Perşembe günü konuşacak.

Fed ayrıca Çarşamba günü, Fed’in 12 bölgesindeki bölgesel ekonomik koşulları inceleyen Bej Kitabı paylaşacak.

4. Çin’in PMI verileri

Çin ekonomisi, Nisan ayındaki düşüşün ardından bu ay toparlanma sinyalleri gösterdi ancak faaliyet geçen yıla göre çok daha düşük ve birçok analist, ikinci çeyrekte küçülme bekliyor.

Yatırımcılar, dünyanın diğer bölgelerinde görülen trendlerin aksine ülkenin COVID-19’a karşı sıfır tolerans stratejisinden çıkış için bir yol haritası olmamasından endişeli.

Pekin, Salı ve Çarşamba günü imalat ve imalat dışı PMI verilerini paylaşacak. Ekonomistler, verilerin 50 puanın altında Mayıs ayı için aylık bir küçülmeye işaret etmesini bekliyor.

Çin, ekonomiyi desteklemek için geniş bir tedbir paketi açıkladı bile ve Başbakan Li Keqiang, yakın zamanda uygulanmalarına ilişkin detaylı kılavuz sunma sözü verdi.

Şanghay 1 Haziran’da iki aylık karantinayı bitirmeyi amaçlarken Pekin, enfeksiyon sayıları azaldığından Pazar günü alışveriş mağazalarıyla birlikte toplu ulaşımın bazı bölümlerini tekrar kullanıma açtı.

5. Euro Bölgesi enflasyonu

Salı günü Euro Bölgesi’ne ait son enflasyon tahminleri açıklanacak. Ekonomistler, Nisan ayında %7,4 olan TÜFE’nin, Mayıs ayında %7,7 ile yeni bir rekor kıracağını düşünüyor.

Bu durum, 9 Haziran’da toplanacak olan ECB’de politik normalleşme beklentilerini güçlendirecektir.

Ekonomistler ve piyasalar, Temmuz ayında çeyrek puanlık bir artırım bekliyor olsa da çok güçlü bir enflasyon okuması, daha büyük bir hamle söylemlerini artırabilir. Bazı ECB yetkilileri bunun için baskı kuruyor bile.

ECB Başkanı Christine Lagarde, mevduat faizinin Temmuz ayında artmaya başlayıp “nötr seviyeye” çıkarılmadan önce Eylül sonuna kadar sıfır veya “biraz üzerinde” olabileceğini söyledi.

Kaynak: ReutersEkonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE