Çiftçinin üretim maliyeti son bir yılda %68 arttı

Çiftçinin üretim maliyeti son bir yılda %68 arttı
 Çiftçinin üreterek satışını yaptığı ürünün ilk el satış fiyatlarındaki değişimi gösteren TarımÜFE verisi bugün açıklandı. TÜİK raporuna göre tarım ürünlerindeki maliyet Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre %68,49 artış gösterdi.

Üreticinin KDV hariç piyasaya sunduğu ürünlerin ilk el satış fiyatları son bir yılda %68,49 oranında artarak tarihi yüksek seviyeye çıktı. Yıllık bazda fiyat artışının en yüksek olduğu alt gruplar; %196,22 ile lifli bitkiler, %112,15 ile sebze, kavun-karpuz, kök ve yumrular ve %92,00 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu.

Şubat ayında aylık bazda en çok artış %26,22 ile ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerinde olurken, tek yıllık bitkisel ürünlerde %19,95, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde %13,49 oranında artış gerçekleşti.

Tarım ürünlerinin ilk el satış maliyetinde bir yılda %68,49 oranında artış yaşanmasının nedenlerinin başında mazot fiyatları ve üretim için gerekli mamullerde dışa olan bağımlılık geliyor. Döviz kurundaki yükselişin maliyeti sürerken yılın ilk iki buçuk ayında akaryakıt fiyatlarında %70’den fazla zam gelmesi üreticinin yükünü daha da ağırlaştırdı.


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE