Çin ve Katar arasında dev LNG anlaşması

Çin ve Katar arasında dev LNG anlaşması
Bloomberg'in haberine göre Çin, Katar ile yıllık 4 milyon ton LNG satın alımını kapsayan 27 yıllık bir anlaşma imzalamaya yakın. Anlaşmaya göre Çinli CNPC şirketi Katar'ın Kuzey Doğu sahasındaki bir üretim sahasında yüzde 5 hisseye sahip olacak.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımlarınız için linkimiz;

Çin, uzun vadeli enerji güvenliğini garanti altına almak için Katar ile on yıllarca sürecek yeni bir sıvılaştırılmış doğalgaz anlaşması daha imzalamaya hazırlanıyor.

Bilgi sahibi kaynaklara göre China National Petroleum Corp. (CNPC) Salı günü QatarEnergy ile yıllık 4 milyon ton LNG satın alımını kapsayan 27 yıllık bir anlaşma imzalayacak.

LNG tedarikinin 2026 yılında başlayabileceği belirtilirken ve anlaşmaya göre CNPC’nin Katar’ın Doğu Kuzey Sahası’ndaki genişleme projesinde yer alan bir üretim sahasında yüzde 5 hisseye sahip olacak.

CNPC tarafından Salı günü yapılan açıklamada, şirketin başındaki isim Dai Houliang’ın bu hafta Orta Doğu’ya yaptığı ziyaret sırasında Katar ile enerji işbirliğini güçlendirmeyi amaçladığı belirtilirken daha fazla ayrıntıya yer verilmedi.

Her iki ülkenin de avantajına olacak
Sektörün bugüne kadarki en uzun tedarik anlaşmalarından biri olacak yeni LNG anlaşmasının her iki ülke için de avantajlar sunduğu değerlendiriliyor.
Çin’in artan enerji talebini karşılamaya yardımcı olmak için onlarca yıl boyunca yakıtı makul bir fiyat seviyesinden almayı garanti altına alması gerekirken Katar’ın da bu on yılın ortasında devreye girmesi planlanan büyük bir üretim artışından elde edilecek doğalgaz için alıcılara ihtiyacı var.

Bloomberg’e konuşan kaynak, Katar’ın Avrupalı alıcılarla da ek anlaşmalar imzalamaya yakın olduğunu söyledi.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

0 Yorum