Citroen CEO'su Cobée: 'Türkiye ilk 5'e girerse üretimi düşünürüz'

Citroen CEO'su Cobée: 'Türkiye ilk 5'e girerse üretimi düşünürüz'
Citroen CEO'su Vincent Cobée, markanın yeni modeli C4 X'in İspanya'daki lansmanında Türkiye'yi yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. C4 X'in dünyada en çok Türkiye'de satılacağını kaydeden Cobée, gelecekte bir şarta bağlı olarak Türkiye'de üretim yapabileceklerini açıkladı.

Fransız CEO, "Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere ve Almanya bizim en büyük ilk beş pazarımız. Türkiye ilk 5 pazar arasına girerse, bir başka deyişle, Türkiye'de marka olarak yılda 80 bin adet satış rakamına ulaşabilirsek, işte o zaman Türkiye'de üretim güçlü bir ihtimal olur. Bu rakam, Türkiye için bir hayal değil, ciddi bir ihtimal" dedi. 2022'de Türkiye'de 29 bin adet otomobil satan Citroen, Cobée'nin işaret ettiği 80 bin satış rakamına ise 2025'te ulaşmayı hedefliyor. Yiğitcan Yıldız yazdı...
Fransız otomobil üreticisi Citroen, Haziran 2022’de dünya prömiyerini İstanbul’da gerçekleştirdiği yeni kompakt sınıf temsilcisi C4 X'i Türkiye’de satışa sundu.C4'ün sedan formlu versiyonu olan otomobilin lansmanı, aynı zamanda üretildiği yer de olan İspanya'nın başkenti Madrid'de yapıldı.

Madrid'deki etkinlikte, markanın CEO'su Vincent Cobée ve Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım ile markanın gelecek hedefleri ve otomotiv sektöründeki güncel gelişmeler hakkında konuşma fırsatı elde ettik.

Dolayısı ile, C4 X'in özelliklerine yakından bakmadan önce, Fransız markanın tepe yöneticilerinin verdikleri mesajlara göz atmakta fayda var.
C4'ten farklı olarak sedan formu ile üretilen C4 X'in dünyada en çok Türkiye'de satılacağını vurgulayarak sözlerine başlayan Citroen CEO'su Vincent Cobée, otomobilin Avrupa'da sadece elektrikli versiyonunun satışa sunulacak olmasına rağmen, Türkiye'ye ise dizel ve benzinli seçenekleri de getirdiklerini bildirdi.
Cobée, "Regülasyonlar (elektrikli otomobiller) yüzünden, Avrupa'daki içten yanmalı motora sahip araç sayısı azalacak. Bu yüzden, içten yanmalı motorları öncelikle Türkiye, İsrail ve Japonya gibi pazarlara yönlendireceğiz" dedi.

Fransız CEO'nun açıklamaları, Türkiye'nin C4 X satışlarında, elektrikli versiyon haricinde, Avrupa'da satışa dahi sunulmayacak içten yanmalı motorlar ile birinci olacağını göstermesi bakımından dikkat çekici.'80 BİN ADETLİK SATIŞ OLURSA TÜRKİYE'DE ÜRETİM DÜŞÜNÜLEBİLİR'
Vincent Cobée ile, C4 X'in en önemli pazarının Türkiye olarak işaret edilmesinin, modelin üretiminin gelecekte İspanya'ya yerine Türkiye'de yapılma ihtimalini de konuştuk.

Bilindiği gibi, FCA ve PSA birleşerek, 2021 yılında Stellantis isimli yeni bir otomotiv grubu kurmuştu. Bu birleşme ile, Stellantis 14 markalı dünyanın en büyük 4'üncü otomotiv grubu haline gelmişti.
Bursa'da Fiat modelleri üreten Tofaş fabrikası da bu birleşmeden etkilenmiş ve 20 yıldan fazladır Bursa'da üretilen Fiat Doblo'nun üretimi İspanya'daki Stellantis fabrikasına kaydırılmıştı. Dolayısı ile Tofaş fabrikasında doldurulmayı bekleyen önemli bir kapasite boşluğu doğmuştu.
İşte tüm bu süreci hatırlatarak C4 X'in Tofaş fabrikasında üretilip üretilemeyeceğini sorduğumuz Citroen CEO'su Cobée net konuştu.
Türkiye'de üretim yapmak için markanın belli bir satış rakamına ulaşması gerektiğini kaydeden Fransız CEO, "Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere ve Almanya bizim en büyük ilk beş pazarımız. Türkiye ilk 5 pazar arasına girerse, bir başka deyişle, Türkiye'de marka olarak yılda 80 bin adet satış rakamına ulaşabilirsek, işte o zaman Türkiye'de üretim güçlü bir ihtimal olur. Bu rakam, Türkiye için bir hayal değil, ciddi bir ihtimal" dedi.

'İLK 5'E GİRMEK İÇİN C4 X BİR BAŞLANGIÇ'
Sohbet sırasında, Cobée'nin yaptığı bu açıklamanın üstüne gözlerin çevrildiği Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım ise, 80 bin adetlik satış rakamına 2025'te ulaşabileceklerini söyledi.
Alkım, "2023'te pazarı 2022'ye göre benzer büyüklükte öngörüyoruz. Ama biz payımızı yüzde 6.3’e çıkarmak istiyoruz, bunda C4 X’in payı büyük olacak. Bu model, Citroen'in en çok satış yaptığı ilk 5 ülke arasına girme hedefimiz için de bir başlangıç. 2023'te 49 bin 200 adet satış hedefimiz var. 2022'de tedarik sıkıntıları nedeniyle satışlarımız 29 bin adette kaldı" dedi.
Satışa çıkmadan önce bin adet ön siparişin toplandığı C4 X'ten, 2023'te 10 bin adet Türkiye'ye getireceklerini söyleyen Alkım, "Bu rakamı 15 bine çıkarmak için çalışıyoruz. Türkiye olarak en çok adedi biz alacağımız için, tedarik anlamında C4’e göre C4 X'te elimiz daha rahat. C4 X'in Türkiye'deki satışlarının yüzde 10’u elektrikli, yüzde 55’i benzinli ve kalanı dizel olacak" diye konuştu.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE