Cumhubaşkanı'ndan üreticilere mazot ve gübre destek müjdesi geldi

Cumhubaşkanı'ndan üreticilere mazot ve gübre destek müjdesi geldi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pamuk ve ayçiçeği üreticilerine verilecek mazot ve gübre destek miktarlarını açıkladı. Şanlıurfa'da AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısında konuşan Erdoğan, "Pamuk desteğini dekarda 271 liraya, ayçiçeğinde 109 liraya çıkarıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Mehmet Akif İnan Konferans Salonu'nda düzenlenen AK Parti Şanlıurfa Genişletilmiş İl Danışması Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, küresel salgın şartları sebebiyle il ziyaretlerine bir süre ara vermek zorunda kaldıklarını, salgın döneminde yaptıkları il kongresine canlı bağlantıyla katıldıklarını anımsattı.

Salgın ortadan kalktıkça 81 vilayette, 85 milyon vatandaşla kucaklaşmayı yeniden başlattıklarını ifade eden Erdoğan, yurt dışı seyahatleri haricinde hemen her hafta sonu bir ile giderek millet ve teşkilat mensuplarıyla muhabbetlerini tazelediklerini söyledi.

"Coşkun ırmaklar gibi kabına sığmayan Urfa gördük"
Geçen hafta Konya'nın, öncesinde Gaziantep'in misafiri olduklarını, arada Artvin Yusufeli Barajı'nın açılışını gerçekleştirdiklerini, Ankara ve İstanbul'da katıldıkları programlar, törenler ve proje açılışlarıyla milletin heyecanını paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"CHP ve şürekası toplanıp, dağılarak, Ankara'da siyasetçilik oynarken biz il il tüm Türkiye'yi dolaşıyoruz. İşte bugün de enbiyalar ve evliyalar diyarı Şanlıurfa'dayız. Yaklaşık 3,5 yıllık aradan sonra Şanlıurfalı kardeşlerimizle tekrar kucaklaşmanın, bir araya gelmenin memnuniyetini yaşıyoruz. Rabb'ime bizleri sağlık ve afiyet içinde tekrar buluşturduğu için hamdediyorum. Biz Şanlıurfa'yı ve sizleri gerçekten özlemiştik. Abide Kavşağı'ndaki toplu açılış törenimizde Urfalı kardeşlerimizin de şahsımıza yönelik sevgisine, hasretine şahitlik ettik. Maşallah bugün meydan bir başka güzeldi, muhteşemdi. Resmi rakam olarak 120 bin kişinin katıldığı bir toplu açılışı gerçekleştirmiş olduk. Fakat havalimanından meydana gelinceye kadar da yol kenarlarındaki heyecan, coşku gerçekten çok çok farklıydı. Coşkun ırmaklar gibi kabına sığmayan, bentleri yıkıp atan bir Urfa gördük. Ahde vefanız için, kelimelerin anlatmada kifayetsiz kaldığı sevdanız için şükranlarımı sunuyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'nın şehir, AK Parti ve teşkilat için hayırlı olmasını diledi.
Bugüne kadar AK Parti teşkilatlarının tüm kademelerinde görev yapanlara, davaya emek verenlere, büyük Türkiye ideali uğrunda ter dökenlere teşekkür eden Erdoğan, fani dünyadan ukba alemine göç eden teşkilat mensuplarını da rahmetle yad etti.

"Bir duruşu olmalı insanın" şiirinden bir dize okuyan Erdoğan, "Şu salonda duruş sahibi, dava sahibi, sevdi mi candan seven, verdi mi candan veren, samimi yol arkadaşları görüyorum. Şu an karşımda Hakk'ın ve halkın rızasından başka hiçbir gayesi olmayan yiğit dava erlerini görüyorum. Rabb'ime şahsıma sizlerle birlikte yürüme, sırt sırta mücadele etme imkanı bahşettiği için hamdediyorum. Allah bizi sırat-ı müstakimden, devlete, millete, ümmete ve insanlığa hizmet yolundan ayırmasın" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'nın, gönüllerinde farklı bir yerinin olduğunu dile getirdi.

Şanlıurfa'nın Hz. İbrahim'in mübarek ayaklarının değdiği topraklar olmakla birlikte nice enbiya, evliya ve gönül sultanına vatan olmuş mübarek bir belde olduğunu ifade eden Erdoğan, şehrin tarihi kahramanlık destanlarıyla ilmek ilmek dokunmuş müstesna bir yer olduğunu vurguladı.

Pamuk ve ayçiçeğinde mazot ve gübre desteği

Konuşmasında pamuk ve ayçiçeği üreticilerine de müjde veren Erdoğan, şunları kaydetti:
"Pamuk üreticilerimizin mazot ve gübre desteğini dekarda 76 liradan yüzde 257 artışla 271 liraya çıkarıyoruz. Küresel fiyatlardaki gelişmeleri dikkate alarak pamuk üreticilerimize kilogram başına düşen fark ödemesi desteğini 1 lira 10 kuruştan 1 lira 60 kuruşa yükseltiyoruz. Böylece kütlü pamukta toplam destekleme tutarımız kilogramda 2 lira 14 kuruşa, dekar başına da 1071 liraya ulaşıyor. Yağlı ayçiçeğinde ise mazot ve gübre desteğini dekar başına 37 liradan yüzde 195 artışla 109 lira, fark ödemesini de kilogramda 50 kuruştan 70 kuruş seviyesine yükseltiyoruz. Ayçiçeğinde toplam destek dekarda 297 lirayı, kilogramda 1 lira 11 kuruşu buluyor. Bu yıl 2 milyon 750 bin ton kütlü pamuk ve 550 bin ton ayçiçeği üretimiyle tüm zamanların rekorunun kırılmasını bekliyoruz. 'Sen üret yeter' anlayışıyla çiftçilerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Açıkladığımız destekleme fiyatlarının üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum."


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE