Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan doğal gaz müjdesi: “58 milyar metreküp doğal gaz keşfettik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan doğal gaz müjdesi: “58 milyar metreküp doğal gaz keşfettik”
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından basın açıklaması yaptı.

2002’de net asgari ücretin 184 TL olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2014 yılında 1000 TL olan rakamın 2023 itibarıyla 8.500 TL olduğunu belirtti ve kur ve enflasyonda yaşanan artış nedeniyle asgari ücreti yıl içinde iki kez artırdıklarını, geçen yıla göre %100 oranında artış yapıldığını söyledi.

Ana hedefin enflasyonu düşürmek ve büyümeyi artırmak olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, enflasyon, EYT, Anayasa, güvenlik gibi birçok konuda açıklamada bulundu. 

Memur ve emekli maaşları açıklaması

Ülkemizin kazancını, zenginliğini çalışanlar başta olmak üzere milletimizin her kesimine yansıtmakta kararlıyız. Asgari ücreti belirlerken de, sosyal yardım yelpazesini genişletirken de, işletmelere verdiğimiz kredi paketlerini büyütürken de bu anlayışla hareket ediyoruz. İnşallah memur ve emekli maaş artışlarını da yine bu yaklaşımla yapacağız.

EYT açıklaması

Ek göstergeden sözleşmelilerin kadroya alınmasına kadar pek çok taleplerini çözdüğümüz çalışanlarımızın emeklilikle ilgili beklentilerini karşılayacak hazırlığı yakında tamamlıyoruz. İnşallah bu meseleyi de yılbaşından önce arzumuz gündemden çıkarmaktır.

Enflasyon açıklaması

2024’te yeniden tek haneli enflasyona kavuşmak için çalışmalar devam edecek. 

Girdi maliyetlerindeki artışların üstünde fiyatlamalar yaparak fırsatçılık peşinde koşanları asla affetmeyeceğiz. Fırsatçılarla mücadele hukuki olduğu kadar ahlaki bir zeminde de yürütülmek mecburiyetindedir. Dünyanın başka hiçbir yerinde görülmedik şekilde mal ve hizmetlere maliyet artışının çok üzerinde artışlar yapılması kısa vadede kazandırıyor gibi görünse de orta ve uzun vadede kaybettirecek bir yaklaşımdır. Bu şekilde hareket eden fırsatçılar bizim gözümüzde günübirlik yüksek kazanç uğruna kendilerinin de içinde bulunduğu Türkiye gemisini delmeye çalışan haramzadelerdir. Ahlaksızlardır, ağır konuşuyorum namussuzlardır. Milletimin her bir ferdinden bu tür fırsatçılardan gerekirse mal ve hizmet ihtiyaçlarını alternatif kaynaklara yönelterek hak ettikleri dersi vermelerini istiyoruz.

Yeni bir doğal gaz keşfi açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Enerjide dışa bağımlılığını azalması için yerli kaynakların kullanılmasını temel hedefimiz olarak görüyoruz. Hayata geçirdiğimiz kritik projelerle hedefimize adım adım ulaşıyoruz.“ dedi ve müjdeyi verdi.

“58 milyar metreküp doğal gaz keşfettik”

Karadeniz’deki doğal gaz rezervimiz, yeniden değerleme çalışmaları ve Fatih Sondaj Gemimizin Çaycuma-1’deki 58 milyar metreküplük yeni keşfiyle 170 milyar metreküp artarak toplam 710 milyar metreküpe ulaştı.

“Gübre ve yem fiyatlarını Nisan sonuna kadar sabitliyoruz”

Haksız kazanç peşinde koşanlarla mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu kapsamda çiftçi kardeşlerimize bir müjde vermek istiyorum. Çiftçilerimizin en önemli girdileri olan gübre ve yemde hem indirim yapıyor hem de fiyat sabitlemesine gidiyoruz. Gübre de %13’e varan indirim uygulanacak. Karma yemde de %5’e varan indirim yapılacak. Gübre ve yem fiyatlarını Nisan ayı sonuna kadar sabitliyoruz.

Tarım kredi Kooperatiflerinde indirim

2170 hizmet noktasında 600 çeşit temel ihtiyaç malzemesi olan ürünler en ucuz fiyatla satışa sunulacak.

Erdoğan, aile destek paketi ödemelerinin de yılbaşından önce yapılacağını belirtti.

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesini bu hafta açıklayacaklarını, yaş şartı olup olmayacağını da o gün açıklayacaklarını söyledi.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE