Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kentsel dönüşüme ivme katacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kentsel dönüşüme ivme katacağız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 1. Etap Anahtar Teslim Töreni'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bayramın ilk gününde performanse ivme katacak yeni bir müjdeyi milletimizle paylaşacağız" dedi

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımınız için linkimiz;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 1. Etap Anahtar Teslim Töreni'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Hamdolsun devletimizin gücü, milletimizin birliği sayesinde bu felaketlerin etrafında yolumuza devam ediyoruz. Her felaketi almamız gerektiğini hatırlatıyor. Depremin ağır sonuçlarıyla ilgili 99'dan kalma tecrübemiz zaten vardı. Kısıtlı fay hattı tehlikeleriyle karşı karşıyadır.

"İSTANBUL ÖNCELİKLERİMİZİN BAŞINDA YER ALMAK MECBURİYETİNDEDİR"
Türkiye'nin tamamını içine alan afet risk yönetimi sistemini kurmak amacı ile uzun ömürler yoğun gayret gösteriyoruz. Kentsel dönüşüm de bu uzunluktaki önem kullanımlarından biridir. Nüfus yoğunluğunun insani ve ekonomik sonuçlarının sonucu olarak İstanbul sabahlarımızın başında yer almak mecburiyetindedir.
İBB Başkanlığı döneminde şehrin doğu ve batı istikametinde huzurlu yerlerde bulmak için çok çaba sarf ettik. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı'nın ilk dönemlerinde TOKİ ile bunları yaptık. 1,1 milyon TOKİ konutuyla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamadık, son depremde de bu konutlar depremden alnının akisiyle çıktı. Böylece neredeyse 20 milyona yakın insanımızı güvenli yuvalara kavuşturduk.

"DEPREM HAZIRLIKLARIMIZIN BİTMESİNİ BEKLEMİYOR"
Deprem bizim hazırlıklarımızın bitmesini beklemiyoruz. Bunun için mevcut olanları hızlandırmakta hem de yeni şeyler olabilecek en kısa sürede hayata geçmeye kararlıyız. 830 bin metrekareyi bulan alan ile Fikirtepe uygulamasının en önemli projelerinden biridir. 18 parselde yürütülen Yeni Fikirtepe Projesi'ne 2020 yılında başlandı. 20 milyar liralık yatırımla 60 bin kişinin yaşayacağı konutlar yapıyoruz.

Şu anda parsellerde yüzde 27 ile yüzde 84 arasında gerçekleşmelere ulaşılmış durumda. Bir başka ifadeyle organizasyonu 3'te 1'i tamamlandı. İlk etapta inşa edilen 16 bin 484 konutun anahtarlarını teslim ediyoruz. Projenin ikinci ve üçüncü etaplarında iyileştirme çalışmalarını başlatıyoruz. 2024 Temmuz ayına kadar konut sahiplerine teslim edilmiş olacak. Gönül perspektifi yatay projeyle gerçekleştirmeleri istendi.

"BAYRAMIN İLK GÜNÜ YENİ BİR MÜJDE PAYLAŞACAĞIZ"
İstanbul'da acilen dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konut var. Avrupa ve Anadolu yakasında 500 bin konutluk uydu kentler planlıyoruz. Bu genel olarak kredi geri dönüşlerinin limitlerini 600 binden 1 milyon 250 bin liraya çıkardık. Bayramın ilk gününde aşınmaya ivme katacak yeni bir müjdeyi milletimizle paylaşacağız. Yıkıntılarının altında canlarımızın yitip gitmemesi için sürtünmeli aşınma sırasında en küçük depreme meydan vermemeliyiz. Ne İstanbul ne de Türkiye. Böyle bir doğumun altında doğurduğunuzu hak etmiyorsunuz.

Fikirtepe 1950 Şehirlerine kadar Sultan 5. Murat'ın av köşkünden başka bir şey olmayan mesire yeriydi. Sonra 3 mahalleden oluşan koca bir gecekondu şehri ortaya çıktı. Dönüşüm projemizin bitişiyle Fikirtepe artık gecekondularla anılan yerden çıkıyor. İstanbul'a ve Fikirtepe halkına ait modern, nezih bir cazibe merkezi olarak şehrin yeri yer alıyor. 21 yıllık becerimizi en yalın deneysel değerlerdir. İstanbul'un en tehlikeli bölgesini aldık, en prestijli yeri haline getirdik. İşte Türkiye'yi de 21 yıl önce Fikirtepe'nin eski hali gibi çıktık. 1 yılda kusursuz bir İstanbul meydana getirdik. 1 yılda susuzluğu giderdik ve İstanbul suyuna kavuştu. Sabırla ve azimle hayatın sonu hayata geçirdiğimiz demokrasi ve kalkınma atılımlarıyla yoklukların, yoksullukların, yasakların, baskıların, zulümlerin, kavgaların,
Vesayetle mücadele ettik, emperyalistlere meydan okuduk, eğitimden sağlığa her alanda reformlar yaptık. Terör örgütleriyle, darbecilerle çarpıştı.

Kandil'e yavrularımızı bunlardan kaçırmadı mı? Diyarbakır annelerini bunların gözü yaşlı hale getirmedi mi? Artık ne Gabar, ne Cudi, ne Tendürek ne Besler kaldı. Bütün buradaki mağaraları delik deşik getirdik.

Şimdi Kandil'den meydan okuyanlar. Ne diyorlar, 'Bay Bay Kemal'i destekleyeceğiz'. Ben de söylüyorum ki 14 Mayıs'ta benim milletim Kandil'e prim verilemez. Çok görevli, ana kademe, kadın komutanlıkları, aldıkları çok görevli. Biliyorsunuz karşımızda 7'li bir yol oluşturdular. Aylar, yıllar süren kavganın ardından da geçerken Bay Bay Kemal'i aday olarak çıkardılar. Ama bu Bay Kemal her biri ayrı alemde yaşayan 7 cumhurbaşkanı yardımcısından habersiz adım atmayacakmış. Böyle devlet yönetimi olur mu? Bu nasıl bir kafa? Nasıl bir anlayış? Bunlar devletimizi batırmaktan başka hiçbir şeye yaramaz. Yol erkenken kararımızı ve sandıklarımızı patlatacağız.
Daha fazla saklanmayı bekleyen PKK, FETÖ, Londra tefecileri Washington'daki patronları saymıyorum bile. Şimdi 81 milyon Türkiye'yi yönetecekmiş. Ne yapacakmış? Küresel düzeyde siyasi ekonomik iddialara sahip Türkiye'nin yapısını inşa edecekmiş. 7 kişi birbirini idare edemeyenler 85 milyonu nasıl yönetecek.

Biz TCG Anadolu'yu ordumuza teslim ettik. Bugün TCG Anadolu halkımızın ziyaretine açıldı. Sarayburnu'nda tıklım tıklım herkes sıradaki kilometrelerce orada TGC Anadolu'yu yakından takip ettiler. İHA, SİHA, Akıncı ve Kızılelma'yı yapmak da bize nasip oldu. Hatırlamak iş bilenin Kılıç kuşananındır.

Bir toplu iğneyi üretemeyen Türkiye'den savunma sanayinde cephanesinden araç gerecine kadar bütün bunları üreten Türkiye'ye gelin.
Ey bu ülkeleri anne ve babaları, ey bu memleketin gençleri hayallerinizi, heveslerinizi, beklentilerinizi bu hezimet abidesine emanet eder misiniz? Ey bu ülkedeki esnafı, sanatkârı, sanayicisi, girişimcisi bırakınız ülkenizi kendi işinizin en basit kısmı güvenip de SSK'yı batıran bu acize bırakırlar mı? Evladımızı hayallerimizi, işletmesi teslim yönetimimiz birini ülkeyi teslim eder miyiz? Benim vatandaşımın sağlığı, sıhhati bizim sorumluluğumuzdan taviz veremeyiz. Bunun için sizlerden 14 Mayıs'ta korumalar ve evlatlarınızın geleceğine sıkı sıkıya sahip çıkmanızı istiyorum. Tabii ki onları da var. Ama onları çözecek olan da 21 yıldır bu ülkenin her meselesinin gruplarının göründüğü olan biziz."


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE