Uyarı: 19.05.2022 tarihinde premium üyelik sistemine geçiyoruz. Bu tarihten itibaren teknik analizlere yalnızca premium üyelerimiz erişebileceklerdir!

Demir Fiyatları Stok Artışlarının Etkisiyle Yükselişte

Demir Fiyatları Stok Artışlarının Etkisiyle Yükselişte
Demir cevheri fiyatları, bazı çelik üreticilerinin Çin’deki uzun tatil öncesi stoklarını artırmaya yönelmesi ile birlikte, ton başına 120 dolar seviyesini geçti.

Demir cevheri vadeli kontratları Singapur piyasasında, stok artış beklentileri ve yaz durgunluğunun ardından talepte görülen iyileşme ile birlikte yüzde 9’dan fazla yükseldi.

Bloomberg Intelligence’ın hazırladığı bir göstergeye göre, Çin’deki üretim tesislerinin kârı Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyelerine geri döndü.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., hazırladığı notta, “Piyasadaki beklenti, çelik üreticilerinin kâr marjlarındaki ani artış ve buna bağlı olarak üretim tesislerinden gelen talebin artacağı beklentilerinden destek buldu.

Üretim tesisleri Çin’deki tatil öncesi stoklarını da artırıyor. Bunun yanında, Çinli yetkililerin yerel yönetimlerden Evergrande’nin olası batışına hazırlanmalarını istemesinin ardından belirsizlik halen artıyor” dedi.
Fiyatlar, geçen hafta ton başına 90 dolar seviyesine düştükten sonra, beş gün üst üste yükselerek Haziran ayından bu yana en uzun çıkış serisini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Çelik üretiminde kullanılan demir cevheri son aylarda, Çin’in karbon emisyonunu ile mücadele amacıyla üretimi geçen yılın rekor seviyesinin altında tutma çabalarını artırması ile birlikte oldukça hareketli bir seyir izliyor.


''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

0 Yorum