Deprem bölgesine veraset ve intikal vergisi muafiyeti

Deprem bölgesine veraset ve intikal vergisi muafiyeti
Kamuya olan borçların yapılandırılmasını öngören kanun teklifinde  30 Nisan 2023 olan son başvurun tarihi 31 Mayıs 2023’e, 31  Mayıs 2023 olan ilk taksit ödeme tarihi de 30 Haziran 2023’e çekilecek. Deprem bölgesinde çalışanına 50 bin liraya kadar nakdi destek sağlayan işverene vergi kolaylığı sağlanacak. 

Yaşanan deprem felaketi nedeniyle çalışmalarına ara veren Meclis 28 Şubat’ta çalışmalarına yeniden başlayacak. Meclis Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilen ve önümüzdeki günlerde kanunlaştırılacak olan yeniden yapılandırma kanun teklifinde verilecek önergelerle deprem bölgesine dönük düzenlemeler yapılacak. AK Parti kaynaklarının verdiği bilgiye göre, deprem bölgesindekiler Veraset ve İntikal Vergisi’nden muaf olacaklar. 

İşverenin 50 bin liraya kadar olan nakdi yardımları vergiden muaf olacak 
Deprem bölgesinde işverenlerin çalışanlara 50 bin liraya kadar yaptıkları nakdi yardımlar  sigorta primi ve vergiye tabi olmayacak. Deprem bölgesinde araç muayene süreleri 8 Mayısa kadar uzatılacak. Bu süreyi yeniden uzatma konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yetki verilecek. 

Yapılandırmada başvuru ve ilk taksit tarihleri değişiyor 
31 Aralık 2022 tarihinden önceki dönemlere ilişkin vergi, resim, harç olmak üzere kamuya olan borçların yapılandırılmasını öngören yasa teklifinde 30 Nisan 2023 olan son başvuru tarihi 31 Mayıs 2023 olarak değiştirilecek. Buna bağlı olarak 31 Mayıs 2023 olan ilk taksit ödeme tarihide 30 Haziran 2023 tarihine çekilecek.

Edinilen bilgiye göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın alanına giren düzenlemeleri içeren yeni bir torba teklifinde Meclis tatile girmeden önce Meclise gönderilmesi bekleniyor.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE