DİJİTAL OYUN SEKTÖRÜ GEÇTİĞİMİZ YIL YÜZDE 29 BÜYÜDÜ

DİJİTAL OYUN SEKTÖRÜ GEÇTİĞİMİZ YIL YÜZDE 29 BÜYÜDÜ

Türkiye'de dijital oyun sektörü covid-19 salgını nedeniyle insanların büyük bir kısmının zamanını evde geçirmelerinden dolayı geçtiğimiz yıl Bir önceki yıla göre yüzde yirmi dokuz büyüdüğü belirtildi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) salgın süreci ile büyüyen ve gelişen oyun sektörüne ilişkin güvenli internet merkezi tarafından hazırlanan 2020 dijital oyunlar raporunu yayınladı

Rapora göre 2020 yılına damgasını vuran sağlık döneminde dünya zorlu bir süreçten geçerken insanların evde kalma süreleri arttı bu durumda dolayı dijital oyun sektörü gün geçtikçe güçlenen ve büyüyen sektörler arasındaki yerini aldı

Dijital oyun sektörü 2020 yılında covid-19 salgınının etkisi ile yüzde 9.3 artarak 159 milyar dolara ulaştığına işaret edilen raporda sektörün 2026 yılına kadar 295 milyar doları aşması tahmin edildiği belirtildi.


2020 Türkiye Oyun Sektörü Raporu Yayımlandı

Oyun ve Espor Ajansı Gaming in Turkey’in 5 yıldır düzenli olarak hazırladığı ve her yıl merakla beklenen ‘Türkiye Oyun Sektörü 2020 Raporu’ yayımlandı. Pandeminin, oyun sektörünün büyüme hızını artırdığını ve bu dönemde oyun oynama sürelerinin yüzde 30 arttığını belirten Gaming in Turkey Kurucusu Ozan Aydemir, Türkiye’deki oyuncu sayısının 36 milyonu aştığını ve oyun sektörü büyüklüğünün 880 milyon dolara ulaştığı açıklamasını yaptı.


Birçok sektörde olduğu gibi artan yatırımlarla birlikte Türkiye, dünya oyun sektöründe de adını sıkça söz ettirmeye başladı. Peak Games ve Rollic Games’in Zynga tarafından 1,8 milyar dolar ve 168 milyon dolar ile satın alınması, yılın en önemli gelişmeleri olurken, 2020’nin dokuz aylık döneminde oyun sektöründe gerçekleşen hisse satışı işlemleri yaklaşık 2 milyar dolarlık hacim yarattı. Tüm bu gelişmeler, oyun sektörünü en fazla yatırım alan sektör konumuna taşıdı. Ayrıca Türkiye, dünya oyun pazarındaki yerini 18’inci sırada tamamladı.


Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 79’unun mobil oyun oynuyor

Pandemi etkisi altında geçen 2020 yılında daha önce hiç oyun oynamayan kişiler dahi oyun oynadı. Hypecasual oyunlar yeni oyuncular için trend olurken, hardcore oyuncular bir önceki sene olduğu gibi; Battle Royale, FPS, Strateji ve MOBA oyunlarını tercih etti. Her kitlenin sevebileceği türdeki Among Us, Fall Guys gibi casual oyunlar dönemsel olarak sektöre damga vurdu. Offline etkinlikler yerini online turnuvalara devrederken sayısız turnuva oyuncular ve aynı zamanda markalar için yeni bir dünya yarattı. Raporun bir diğer çarpıcı detayı ise Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 79’unun mobil oyun oynaması oldu.


Oyun sektörü dünyada 9,3 büyüdü

Raporla ilgili görüşlerini paylaşan Gaming in Turkey Kurucusu Ozan Aydemir, “Dünya oyun pazarı 2020 yılında pandeminin ektisiyle yüzde 9,3 büyüyerek 159 milyar dolara ulaştı. Bu büyüme ülkemizde de hissedildi ve geçtiğimiz yıl 32 milyon olan oyuncu sayısı 36 milyona, 830 milyon dolar olan toplam hasılat 880 milyon dolara yükseldi. Oyun sektörü pazarının; 450 milyon dolarla mobil oyunlar, 230 milyon dolar ile bilgisayar ve 200 milyon dolarla konsol oyun pazarı olarak gerçekleştiği tahmin ediliyor. 83 milyonu aşkın nüfusu bulunan ülkemizde; 35 milyon mobil oyuncu, 22 milyon bilgisayar oyuncusu, 17 milyon konsol oyuncusu bulunuyor. Oyuncuları cinsiyetlerine göre değerlendirdiğimizde; erkeklerin yüzde 55, kadınların yüzde 45 oranında oyun dünyasında yer aldığını görüyoruz” açıklamalarında bulundu.


Türkiye Oyun Sektörü 2020 Raporuna Ulaşmak için tıklayınız.


0 Yorum