Doğalgaz ve Petrol'de Avrupa'nın yeni rotası Türkiye'den geçiyor

Doğalgaz ve Petrol'de Avrupa'nın yeni rotası Türkiye'den geçiyor
Enerji tedarikinde Rusya’ya bağımlılığı azaltmak isteyen Avrupa yeni rota arayışında. Doğalgazda Azerbaycan, Irak ve Doğu Akdeniz bölgelerinden gerçekleştirilecek taşımalarda Türkiye kritik bir merkez olarak öne çıkıyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrası başlayan savaş ve Rusya’ya yönelik yaptırımların etkisinin uzun süreceği, özellikle Avrupa’nın doğalgaz tedariki için yeni rota arayışlarının yoğunlaştığı kaydedildi.

Basın kaynakları Azerbaycan ve Irak kaynaklı doğalgaz ile Akdeniz’deki olası üretimlerin Avrupa’ya taşınmasında Türkiye’nin gündeme geldiğini duyurmuştu. Edinilen bilgilere göre son dönem Türkiye’ye yapılan ve ana gündemi Ukrayna-Rusya savaşı olan ziyaretlerin tamamında olası doğalgaz ve petrol tedariki konuları da masaya geldi.

İsrail, Yunanistan ve Almanya başbakanlarının ziyaretlerinde Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınan gazın artırılmasının konuşulduğu kaydedildi. Güney Gaz Koridoru (TANAP) kapasite artışı ve gerekli yeni hatların inşasında yapılacak yatırımlarda Avrupa’nın özellikle Almanya’nın ana yatırımcı olması bekleniyor ancak Türkiye’nin sadece boru hattına ev sahipliği yapmak istemediği biliniyor.

Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, Antalya Diplomasi Forumu kapsamında gazetecilere yaptığı açıklamada, Azerbaycan’ın 2.6 trilyon metreküplük mevcut rezervlerine işaret ederek Avrupa dahil komşuların ihtiyacını karşılayabileceklerini açıklaması dikkatleri bir kez daha bölgeye çevirdi.

Halen Türkiye üzerinden Avrupa’ya (TANAP) gaz satışı gerçekleştiren Azerbaycan’da mevcut sahalarda üretim yapılıyor. Yeni sahaların işletmeye açılmasına ilişkin Fransız şirketlerin girişimde bulunduğu daha önce basına yansımıştı. Şahbazov daha önce AB yetkilileri ile yapılan görüşmede Güney Gaz Koridoru’nun (TANAP) genişletilmesi kararı alındığını ilk kez açıklamış oldu.


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE