Dolar ve euroda aşağı yönlü dalgalı seyir izleniyor

Dolar ve euroda aşağı yönlü dalgalı seyir izleniyor
Son günlerde 13,80 civarında dalgalanan dolar/TL, bu sabah piyasaların açılmasıyla birlikte 13,51'e kadar çekildi. Euro/TL ise 15,60'ın üzerinden 15,32'ye kadar geriledi. Her iki kurda yüzde 2 sınırına yaklaşan düşüşler sonrası kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Döviz kurları haftanın ikinci işlem gününe yüzde 1'i aşan düşüşlerle başladı. Üç seanstır 13,8'e yakın seviyelerde kapanış yapan dolar/TL, bu sabah piyasaların açılışıyla birlikte düşüş geçti ve 13,51'li seviyelere kadar geriledi. Dolar/TL, gece boyunca ve sabah saatlerinde 13,80'in üzerindeydi.  

Euro/TL ise 15,60'ların üzerinden 15,3190 seviyelerine kadar çekildi. 

Dolar ve euro, piyasaların açılmasıyla yüzde 2'lere yaklaşan düşüşlerinin bir kısmını geri aldı. 

Türkiye'nin risk primini gösteren beş yıllık CDS'leri dün 6 baz puan düşüşle 531/540 baz puana inmesine karşılık Kasım 2020'den bu yana en yüksek seviyede kalmaya devam etti.

Geçen iki müdahale 13,80 seviyesinden gelmişti

Dolar/TL 13,80 seviyelerinin hemen altındaki seyrine devam ederken, yatırımcılar TCMB'nin piyasaya müdahalede bulunup bulunmayacağını izlemeye devam edecekler. Geçen hafta dolar/TL'de TCMB'nin iki müdahalesi kurun 13,8 seviyesinin üzerine çıkmasıyla başladı.

TCMB her ne kadar piyasa müdahalelerinde seviye değil sağlıksız fiyat oluşumlarını gidermeyi hedeflediğini belirtiyor olsa da, analistler TCMB'nin müdahalede bulunduğu seviyelerin TL'nin 14 seviyesine yaklaşmasıyla başladığına dikkat çekerek, yeni değer kayıplarının önüne geçmeyi amaçlıyor olabileceğini belirttiler.

Yüksek enflasyon ve faiz indirimleri kurları baskılıyor

Yaklaşık yüzde 21 ile üç yılın zirvesindeki enflasyonda birkaç ay içinde gerçekleşmesi beklenen 10 puan artışa ve TL'nin eksi getirisine rağmen TCMB'nin Aralık ayında bir faiz indirimine daha gitme ihtimali TL'nin değerini tarihi dip seviyelere düşürdüğü gibi toparlanmasına da engel oluyor.

TL'deki değer kayıplarının önümüzdeki aylarda enflasyonu daha da yükselterek TL varlıkların yurtiçi tasarruf sahipleri için çekiciliğini düşük tutması bekleniyor.

 Uluslararası piyasalara bakıldığında ise hisse piyasalarında risk iştahının toparlandığı görülürken, dolarda Cuma yayımlanacak olan ABD enflasyon verisi bekleniyor.

ABD'de enflasyonun %7 seviyesini aşması halinde Fed'in para politikasını sıkışlaştırma takviminin öne çekileceği beklentisinin kuvvetlenecek.''borsaseans.com, web sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin, bir adım önde olun.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE